Letos se konal 46. ročník a jako vždy byl organizátorem holovouský šlechtitelský ústav. „Degustátoři se rekrutují jednak z pěstitelů, jednak ze zahrádkářů. Je tu také zastoupená státní správa. Máme tu i střední školy a univerzity," uvedl František Paprštein, vědecký pracovník ovocnářského institutu. Zeptali jsme se, jak hodnotí úrodu jablek. „Jak je napsáno v bibli, je vždy sedm let bohatých a sedm let chudých. Toho se evidentně drží i jablka. Teď jsme v pátém roce těch chudých časů, po čtyři roky byly nepříznivé podmínky pro ovocnáře," zamyslel se František Paprštein.

Krátce před půl desátou jsme oslovili i několik ochutnávačů. Každý obdržel arch pro hodnocení všech 42 odrůd. Posuzovali celkem sedm kategorií, například vůni, charakter slupky, konzistenci, kyselost, celkovou chuť nebo vzhled.

„Rozhodně tu nejsem poprvé, chodím pravidelně a dnes už je to pro mě asi osmý ročník. Na akci se vždy těším, protože se po roce sejdu se známými lidmi. Degustujeme například chuť, vůni a slupku jablíček. Je to zajímavá zkušenost," sdělila Ivana Pištěková z Hořic, zaměstnankyně ovocnářského institutu.

„Jsem tu potřetí. Původní profesí jsem zahradnice, ale potom jsem se tím neživila. Teď na stará kolena jsem se k zahrádce vrátila. Na akci se pokaždé těším, je to zajímavé," řekla Magda Půlpánová, jež přijela z Pardubicka.

Státní správu v Hořicích zastupovala i úřednice Jana Hakenová. Dorazila z Prahy. „Jsem tak trochu zahrádkář. Nemám zde v soutěži jablko, přišla jsem jenom hodnotit. Na dnešní událost jsem si dokonce vzala i dovolenou, tak moc se na to vždy těším," sdělila.

Přicestovali také studenti zahradnické školy z Hradce Králové. „Je to mimořádná akce. Jednak nejdeme do školy, ale zase se podíváme někam jinam a je to pro nás takové zpestření studia," řekla studentka Nikola Nožičková, jejímž domovem jsou Holovousy. „Jsem tu podruhé. Je to dobré, navíc během akce nemusím být ve škole. Studuji zahradnickou školu v Hradci Králové," doplnil Dušan Blažek z Bohuslavic.

Jakmile budou známy výsledky a vítězná odrůda, Jičínský deník vás s nimi seznámí.