Objekt město Jičín nabízí k odkupu již od roku 2010. „Je to už několik let, ale zájem byl dosud bídný. Teď ale přišli podnikatelé s velmi zajímavým návrhem," řekl starosta Jiří Liška. Investorem by byl Richard Kopáček. Nabídl městu sumu 7,25 milionu korun s rozložením na splátky po dobu šesti let.

Zmíněná cena nemovitosti ale představuje možnou komplikaci. Město objekt původně nabízelo za 8,9 milionů, později byla částka snížena na 8,7. Protože se ale nenašel zájemce, městská rada, i s ohledem na nadšení z předloženého projektu, se rozhodla uvažovat o odkupu za 7,25 milionu. Tento krok nicméně musí posvětit zastupitelstvo města, které se sejde již zítra. Aby jej rada přesvědčila, pozvala na zasedání i investora.

Pakliže zastupitelstvo snížení ceny schválí, o stavbu může projevit zájem další podnikatelský subjekt. Městská rada se pochopitelně bude zabývat všemi podněty a vybere z nich ten nejzajímavější.

„Celá záležitost je o to složitější, že městské radě se záměr líbí, jenže rozhodnutí je hlavně na zastupitelích. Pokud schválí snížení kupní ceny, možná se objeví další nabídky, které rada zhodnotí," potvrdil tajemník jičínského úřadu Peter Bareš.

Dříve bytový podnik
V objektu kdysi sídlil Městský bytový podnik. Protože jde o chráněnou památku, podnikatel by nemohl provést významné vnější úpravy. Investice do interiéru, vybavení a technologií by se pohybovala v řádech desítek milionů korun. I kdyby vše postupovalo hladce, vznik pivovaru zřejmě nelze očekávat dříve než v příštích třech letech.

O někdejší bytový podnik dříve projevilo zájem regionální muzeum, které dům chtělo přetvořit v depozitář. Starosta Jiří Liška se vyjádřil ve smyslu, že by se jednalo spíše o nouzové řešení. Naopak ředitel muzea Michal Babík velmi usiloval, aby zřizovatel, kterým je kraj, budovu zakoupil. Jičínu však nebyla nabídnuta dostatečná suma.