„Pamatuji si, že když jsem dostala pozvánku na slavnostní večer, byla jsem v šoku. Vůbec jsem nečekala ani nominaci, natož výhru. Seděla jsem doma a na zvací dopis jsem jen tiše půl hodiny nevěřícně koukala," popisuje první okamžiky poté, co se dozvěděla o své nominaci Světla Krausová, která pracuje jako knihovnice už patnáct let.

Ocenění si Světla Krausová přebrala na slavnostním večeru ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Mezi gratulanty nechyběl ani starosta Valdic Zdeněk Žurek, který nad oceněním místní knihovnice neskrýval radost. „Pro nás je to neuvěřitelný úspěch a já jsem nesmírně pyšný, že lidé dokáží ocenit i práci tak malé knihovny jako je ta naše. Paní Krausová odvádí skvělou práci a nebýt jí, nikdy bychom tento titul nezískali," neskrýval hrdost starosta.

Titul Knihovník / knihovnice Královéhradeckého kraje je udělován již od roku 2009 Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové a regionálním výborem SKIP Východní Čechy. Cenu získávají pracovníci knihoven za mimořádně dlouhé působení v knihovnictví nebo za příkladnou knihovnickou práci. Zpravidla je udělováno jedno ocenění knihovníkovi / knihovnici profesionální knihovny a pěti osobnostem z neprofesionálních knihoven (jedna z každého okresu).

Světla Krausová pořádá v knihovně spoustu akcí, mezi nimi například pro dětské čtenáře z místní MŠ a ZŠ návštěvy knihovny se čtením a pohádková dopoledne. (paf, tz)