Jičínsko naštěstí nezasáhl, ale zdejší obyvatelé se rozhodli pomoci prostřednictvím nejrůznějších sbírek i finančně. Deník události denně mapoval.

12. července 1997 – Pět příslušníků hasičského záchranného sboru v Jičíně vyjelo dvěma automobily do oblasti Moravy, aby se zapojili do záchranných akcí. Do Olomouce dorazil první kamión s humanitární pomocí naložený sedmi tunami materiálu od občanů z Jičínska a Hořicka. Podle telefonických zpráv řidičů vozidla ZZN Jičín byla pomoc okamžitě předána. V zatopených oblastech je v současnosti akutní nedostatek vody a hygienických potřeb, propan – butanových vařičů a kalových čerpadel (bez návratnosti). Požadované věci mohou občané dopravit na středisko humanitární pomoci zřízené na dvoře okresního úřadu. V sobotu a v neděli je funkční od 8 do 14 hodin. Další kamion odjíždí dnes v devět hodin. Prostory vymezené ke sběru materiálu v Jičíně jsou téměř zaplněny. Nejčastěji lidé přinášejí hygienické a dezinfekční prostředky.

Peckovští zaslali finanční pomoc ve výši 4222 korun přímo Červenému kříži v Šumperku. Výtěžek pochází ze sbírky, kterou inicioval obecní úřad na pomoc postiženým živelnou záplavou. Od středy byly v prodejně potravin U Kynychů a v samoobsluze na náměstí umístěny pokladničky, do kterých mohli občané přispívat libovolnou finanční částkou. Občané Židovic věnovali sumu 3300 korun na konto Český červený kříž.

Pomocnou ruku podali i Staropačtí. V pondělí 14. července bude od 8 do 11 hodin na parkovišti u obecního úřadu přistaveno nákladní vozidlo, které dopraví materiál přímo do krizových oblastí. Nejpotřebnější jsou v současnosti sunar, voda, pleny, dětská výživa, hygienické potřeby, lůžkoviny, funkční baterky, zápalky, svíčky a trvanlivé potraviny. Ošacení nebude přijímáno.