Již několik let je postupně renovována secesní budova bývalého Grandhotelu Praha na Husově ulici v Jičíně. Postavil ji v roce 1910 místní stavitel Holeček a byl to na svou dobu nejluxusnější podnik svého druhu na severovýchodě Čech. Po postupné devastaci v druhé polovině minulého století byl objekt odkoupen soukromým majitelem, který mu postupně vrací původní krásu.
Dlouho nikdo netušil, jaké malby se skrývaly v oválech nad čelem a bokem budovy. Podle dobových pohlednic a ojedinělých amatérských fotografií usoudil František Gabriel, muž, který se o záchranu budovy stará, že šlo o Hradčany, ale boční obraz nebyl dlouho jasný. Někteří odborníci se domnívali, že by mohlo jít o Vyšehrad.
„Oslovil jsem znalce. Lenka Nyklová ze Státního ústavu památkové péče Pardubice se přiklonila vzhledem k dobovému kontextu ke Staroměstskému náměstí. Nezávisle na ní se stejně vyjádřil i šéf jičínských památkářů Jiří Balský,“ uvedl Gabriel. Nakonec díky technice a velkému zvětšení nedokonalých fotografií se podařilo s dost velkou pravděpodobností určit, že na boku budovy opravdu byl obraz Staroměstského náměstí.
„Sehnal jsem akademického malíře Vladimíra Vélu. Chtěl jsem, aby to byl někdo z tohoto kraje, a on žije v Turnově. Jeho námět vychází z dobové fotografie ještě s mariánským sloupem, který v době výstavby hotelu před Týnským chrámem v Praze stával, a přetvořil ho ve sgrafito. Za předpodobu Hradčan byl použit Slavíčkův obraz,“ prozradil František Gabriel. Vlastní práce na jednom sgrafitu trvala tři dny. Malíř použil speciální rakouské vodovzdorné fasádní barvy, které dodavatel věnoval na toto dílo zcela zdarma.