Mezi stávkujícími byli i studenti Lepařova gymnázia v Jičíně. „Nelíbí se nám, jak se volí předseda vlády, který se kamarádí s panem prezidentem. Nelíbí se nám, že jsou zastrašována média. Je nám podsouváno, komu máme a komu nemáme věřit,“  proklamuje postoj studentstva Hynek.

„Nezpochybňujeme výsledky voleb, jsme tu proto, jak věci dále postupují. Vláda koná kroky bez důvěry, prezident útočí na svobodu slovu, nesnaží  se stmelit společnost, jak slíbil. Chceme ukázat, že jsme tady. I my máme právo se ozvat. O tom je demokracie,“ nabádá své soukmenovce další z řečníků.

Součástí akce bylo i podepsání výzvy, která poputuje do parlamentu, senátu a k hlavě státu.

Vyjdi ven

„Jsme nakloněni debatám, diskuzím o tom, co nás trápí a chceme vyjádřit názor pro i proti. Nebojte se ozvat, nebojte se poslouchat. Bylo by zásadní poslouchat zpravodajství, naše informovanost by neměla končit tím, jaký na to máme názor, musíme si věci zjišťovat, abychom nebyli obviněni, že některé události vnímáme zkresleně nebo zkratkově. Musíme poslouchat lidi jiného názoru. Protože debata je jediným demokratickým prostředkem, jak něčeho dosáhnout,“ nabádal své spolužáky další ze studentů. 

Stávkující podpořil farář Josef Kordík ze Železnice: „Je to naprosto nutné. Když si necháme všechno líbit, tak pak budeme jen koukat,“ vyjádřil podporu protestní akci. 

Ke stávce studentů se připojili i mladí lidé z novopackého gymnázia a pedagogické školy. „Ve dvanáct hodin vyšli studenti před školu, zazněl proslov, zazpívali hymnu a podepsali výzvu, “ informoval nás o průběhu protestu ředitel Pavel Matějovský.