Když se ptáme ředitele hořické nemocnice Romana Bečváře, jaký je zájem o postcovidovou péči, zaskočí nás informací, že nemocnice reagovala na aktuální epidemiologickou situaci a svoji volnou kapacitu nabídla pro všechny pacienty z okolních nemocnic.

„Původní záměr jsme vzdali a snažíme se pomáhat akutním lůžkům. Devadesát procent pacientů k nám nyní přichází z hradecké a jičínské nemocnice,“ vysvětluje Roman Bečvář současnou strategii. Nemocnice má kapacitu 120 lůžek, současná naplněnost je 123. Tlak je obrovský.
Přesto zájem o rekondiční pobyty je a ředitel se domnívá, že s postupem času bude tato následná péče velmi potřebná.

„Lidi jsou po covidu zdevastovaní, potřebují povzbudit, dorovnat úbytek na váze i na svalové hmotě,“ dodává.

Levitovo centrum spolu s městem Hořice navíc tento týden spustilo rezervační systém pro antigenní testování, které probíhá každé úterý a pátek ve zdejší laboratoři.

„O testování je velký zájem, v pátek jsme testovali ještě o hodinu navíc,“ konstatuje ředitel a upozorňuje, že každý příchozí si musí termín zarezervovat. Město Hořice přichystalo také pro každého testovaného balíček s respirátory a rouškami. Tato kombinace testů - ochrany - omezení kontaktů je v této situaci jedinou cestou ke zlepšení situace.

Lidé přicházejí do laboratoře postupně, na výsledek pak čekají ve venkovních prostorách.

První den zde otestovali zhruba čtyřicet zájemců, z nich bylo téměř 25 procent pozitivních. Byl to překvapivý výsledek, neboť všechny příchozí zde upozorňují, že pokud vykazují příznaky onemocnění, aby podstoupili PCR testy. V pátek sem dorazilo 59 zájemců, pozitivní testy měli jen dva z nich. Nemocnice využívá antigenní nasální testy, které jsou šetrnější. Testování provádí odběrové sestry ve svém volném čase. „Doufám, že testování se ujmou školy a firmy a na zdravotníky nebude takový tlak,“ věří ředitel.

Otestovat do Hořic se přijela i Miluše Blešová ze Sobčic. Testovat se nechává kvůli tatínkovi. „V péči o něj se střídáme, bude mu už devadesát let a nechci mu domů něco zanést,“ svěřuje se.