Markéta Jónová se po zimní odmlce rozhodla otevřít své zahradnictví v Čisté u Horek. Sama ale váhá, zda má její podnikání kvůli současným omezením vůbec smysl.

Provozovna je sice dobře situovaná u silnice I/16 z Nové Paky na Hostinné a Trutnov, ale ani z jednoho směru k ní zákazníci vlastně oficiálně nemohou. Čistá u Horek totiž spádově patří pod Semily a Liberecký kraj. Sousedící vesnice Dolní Kalná nebo z druhé strany za Horkou Vidochov už jsou v jiném okrese a kraji. Teoreticky by mohli v Čisté nakupovat jen lidé, přijíždějící od Jilemnice. Přesto se paní Markéta nevzdává.

„Do poslední chvíle jsem nevěděla, zda zahradnictví otevřu. Teď jsme sice nakupujícím k dispozici, ale lidi nejezdí. Jsme totiž na konci semilského okresu. Vedlejší Dolní Kalná je na konci trutnovského okresu a z druhé strany Vidochov je poslední vesnicí jičínského okresu. Takže se k nám nikdo nedostane,“ povzdychla si nad tristní situací.

Obec Čistá u Horek se nachází jihozápadně od Jilemnice při hlavní silnici I/16 mezi městy Nová Paka, Trutnov a Hostinné. Správně patří doposud do okresu Semily, Liberecký kraj, pověřeným úřadem je Městský úřad Jilemnice.

Zatím netuší, co bude dál. Nakoupená má semínka zeleniny a květin, cibuloviny, je připravená i na MDŽ a Velikonoce. „Dekorace se budou letos asi vůbec špatně prodávat,“ konstatuje.

Zákazníkům se snaží vyjít vstříc nabídkou dovozu rostlin a ostatního zboží do domu a také objednávkami poštou. Jinak sama přiznává, že i když začalo meteorologické jaro, na práce v zahradě je ještě brzo.

Doporučuje provést prořez jabloní, na úpravu živých plotů a keřů je také čas. Půda je zmrzlá, a tak je brzo i na výsadbu stromů a dřevin. „Pokud máte lehce zateplený skleník, můžete zkusit vysadit salát. Když vám rozmrzla půda, můžete vysadit cibuloviny, hlíznatiny,“ doporučuje. Vhodný čas je na přípravu jarních truhlíků. Macešky prý vydrží jarní mrazík stejně jako narcisy a tulipány. Petrklíče jsou na chlad choulostivé, parádu udělají i plné sedmikrásky. Zahradnice nás ale opětovně varuje před mrazy, které nás mají ještě koncem týdne potrápit.

Je také nejvyšší čas na vysetí semínek zeleniny, papriky už měly být v zemi dávno, na rajčata je vhodná doba. Okurky, dýně, melouny musí ještě počkat.

V prodeji jsou už ovocné stromy a drobné ovocné keře v květináčích i okrasné stromy. I tady platí pravidlo, že pokud je zem rozmrzlá, mohou se sázet.

„Lidé nyní o zahrádky pečují, nakupují i kvetoucí keře, stálozelené dřeviny a trvalky,“ říká zahradnice.

A než stačíme všechno dopovídat, zvoní telefon. První zákaznice se ptá, co je vhodné vysadit do truhlíků a zda jsou květiny k dostání přímo v prodejně. Přemýšlí, že využije nové služby dovozu domů.

Složitou situaci místních potvrzuje starosta Čisté Ladislav Jiřička. Připomíná, že před jičínským okresem jsou ještě vklíněná Horka. Obec má jedinou výhodu, že má rozsáhlý katastr, takže v procházkách nejsou místní limitováni. Velkým problémem jsou nákupy, lidé jezdili do Nové Paky nebo Hostinného. Nyní se přesměrovali do Jilemnice, svého okresu. Dalším problémem je dojíždění do zaměstnání i k lékaři. Radnice proto místním připravila čestná prohlášení, aby mohli z okresu vycestovat. „Nejvíce lidé požadovali prohlášení kvůli vycestování k lékaři a pak většina z nich má starší příbuzné, o které pečuje,“ shrnuje čistecký starosta.