V učebně Střední zahradnické školy v Kopidlně panuje naprosté soustředění i přesto, že na sebe děti občas něco pokřikují. Mají před sebou hodně práce, vázáním kytic ke Dni matek se třeťáci snaží dohnat několik měsíců bez praktické výuky. Brzy je totiž čekají zkoušky.

Učitelka Naděžda Novotná se s dětmi snaží navázat tam, kde je distanční výuka přerušila. "Přes obrazovku online aranžovat nemůžeme," posteskne si. I přes dlouhou pauzu ale praktické zkoušky, které se uskuteční za pár týdnů, zůstávají nezměněné. Studentům ubylo jen pár testů.

Výtvory třeťáků budou v těchto dnech k prodeji ve školním květinářství, kde je bude veřejnost moci zakoupit ke Dni matek. Prodává se ale už nyní ve školních sklenících. "Dneska mám muškáty a rajčata. Chodím sem rostliny nakupovat často," říká paní, když platí za bednu plnou sazenic. Podle mistrové Petry Sedláčkové jdou sazenice zelenin a letničky v těchto dnech hodně na odbyt. "Zrovna tu přerovnáváme květináče, aby bylo vše připravené pro zákazníky," říká ve spěchu, zatímco koordinuje studenty v montérkách. Ti vypadají, že jsou rádi zpátky ve škole, i když někteří se zdají víc zaujatí místní kočkou než rajčaty. V zelenajících se a rozkvetlých sklenících mají teď plno práce, tak jsou rádi za chvilku odpočinku. Příští víkend 14. a 15. května čeká celou školu den otevřených dveří, takže musí být vše nachystáno.