Podle organizátora trhů za Technické služby města Jičín Libora Doška si na "zeleninových" trzích může prodávat každý, co chce. Jen musí dodržet nakázané rozestupy a hygienická opatření. O nutnosti dodržovat pravidla 3R v době konání trhů zároveň informuje městský rozhlas. Podle tržního řádu se dále musí dodržet otevírací doba - trhy jsou omezené na ranní hodiny, v sobotu mohou prodejci zůstat až do odpoledne.

Přestože některým zákazníkům a prodejcům pomůže alespoň účast na farmářských trzích, jiní v ní východisko nevidí. "Na pravidelné trhy jezdí stále stejní lidé. Nechceme si navzájem lézt do zelí. Počkáme, jak se situace vyvine, ale vidím to jako poslední možnost," vysvětlila už v pátek oslovená trhovkyně.

Psali jsme již:

Vánoční trhy. Ilustrační foto.
Mysleli jsme, že už to nebude horší. Je to pro nás rána, říká trhovkyně

Sobotní (ne)adventní trhy přesto vylákaly do centra Jičína stovky lidí na nákupy věnců, ozdob a pozlaceného jmelí. "Osobně bych uvítala adventních stánků víc a míň těch s oblečením. Vánoční trhy mám ráda a letos mi je zrušili. Ale je pravda, že je to aspoň něco," zhodnotila tržiště jedna ze sobotních návštěvnic.

Zatímco v Jičíně adventní ráz zdejších pravidelných trhů vyplynul přirozeně, v severočeském Mostě se za ně postavila přímo radnice, kdy tradiční adventní trhy jednoduše přejmenovala na farmářské, aby se vešla do litery nařízení.

O trzích v Mostě a zdejším postoji radnice si přečtěte zde:

Zimní farmářské trhy v Mostě s kulturní akcí v neděli 28. listopadu.
Narváno. Na zrušeném vánočním trhu v Mostě rozsvítili zimní „farmářský“ strom