Aktuálně je to vybudování nízkoprahového klubu v bývalé škole na náměstí, v jejímž sousedství se nachází kostel sv. Mikuláše. Právě u sakrální památky, kde se dříve pohřbívalo, objevili archeologové více než dvě stě kosterních pozůstatků. Průzkumem se stavba za 16 milionů zdržela zhruba o tři měsíce, stabilizace objektu kostela a práce archeologů prodražily akci o dva miliony. Zázemí pro klub má být dokončeno příští rok v březnu.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Sto dvacet milionů bude stát přestavba bývalé packé nemocnice na centrum sociálních služeb. Investorem v novopackém klášteře je nezisková organizace Život bez bariér. Investici podpořila 43 miliony evropská unie, kraj dodal 36 milionů a zbytek dofinancuje packá radnice. Šest let po realizaci přejde objekt do správy města.

„Až město převezme klášter, budeme řešit opravu dalšího patra a střechy. Chceme zde vybudovat galerii sochařského umění se zaměřením na rod Suchardů, jejich soukmenovce a následníky. Zároveň by zde mohl vzniknout i depozitář muzea. Investorem bude město, náklady odhadujeme na 80 milionů,“ uvedl k dalším plánům starosta města Josef Cogan.

Odkládaná oprava MKS

I když to vypadá, že město zametlo projekt dlouho očekávané revitalizace Městského kulturního střediska za více jak sto milionů pod koberec, starosta nás přesvědčuje o opaku.

„Našla se možnost, jak ušetřit veřejné zdroje města. Jde o to získat podporu na pasivní domy, tedy domy s nízkou spotřebou energií. Dotace by se mohla pohybovat kolem 20 milionů,“ vysvětluje starosta současné úpravy projektu, s kterým se město bude ucházet o dotace. „Když dotační titul nevyjde, začneme s opravou z vlastních zdrojů,“ tvrdí Josef Cogan.

Paka v kostce

Schválen je prodej pozemků v lokalitě Vlkov, kde je 18 nových parcel pro výstavbu rodinných domků. Půjde o elektronickou dražbu, která bude spuštěna zřejmě na podzim. Vyvolávací cena je 1300 korun za metr čtvereční.

Kaufland má stále zájem o výstavbu obchodního domu v ulici V Aleji. Stavba ještě nemá územní rozhodnutí. V letošním roce chce investor získat stavební povolení a v příštím roce akci zahájit.

Rekonstrukcí má letos projít ulice Ruská. Na opravu roky čekají obyvatelé zdevastované Lomnické ulice, která je jednou z nejhorších ve městě. „Až bude pravomocné stavební povolení, nastane realizace,“ říká neurčitě Josef Cogan. Sám předpokládá, že k opravám v součinnosti s krajem dojde v příštím roce. Celkové náklady na opravu vozovky, infrastruktury včetně kanalizací a chodníků se odhadují k padesáti milionům. Nová Paka se bude na akci podílet částkou patnácti až dvaceti milionů.

Přístavba domova pro seniory nabírá reálnou podobu. V novém objektu za devadesát milionů, který vyroste na místě původního domova důchodců, vznikne 30 standardních a pět odlehčovacích lůžek. Dokončena je projektová dokumentace, město se chystá v červnu požádat o dotaci a ve spolupráci s krajem akci realizovat. Náklady města by se měly pohybovat okolo pěti procent celkové částky.

Masarykovo náměstí

Radnice znovu oslovila několik architektonických studií, aby městu předložila návrh úprav Masarykova náměstí. „V příštím roce bychom chtěli jeden z návrhů doprojektovat do fáze stavebního povolení, abychom byli připraveni na některou z dotačních výzev. Neočekáváme, že realizaci provedeme z vlastních zdrojů,“ podotýká k záměru starosta Josef Cogan.