dokončení z minulého pondělí
 Novopacká Tělocvičná jednota Sokol sice ještě nebyla oficiálně obnovena, ale po dlouhé odmlce byl packý Sokol na velkém svátku sokolů reprezentován dvanácti sokolkami, cvičícími společně se cvičenkami ASPV skladbu „Karneval".

Největší zásluhu na vzkříšení Tělocvičné jednoty Sokol v Nové Pace lze připsat prvnímu starostovi obnovené novopacké tělocvičné jednoty MVDr. Zdeňku Čermákovi (†2006) a některým dalším starším bratřím. Jednatřicet členů se na ustavující valné hromadě 28. června 1995 v restauraci Levín jednomyslně dohodlo na obnovení původní sokolské tělocvičné jednoty, která v minulosti bývala největší v sokolské župě Krkonošské-Pecháčkově.

Pačtí sokolové se prezentovali na XIII. všesokolském sletu v roce 2000. Více jak dvě desítky dříve narozených, kteří většinou již cvičili na památném všesokolském sletu v roce 1948, nacvičily pod vedením Jaroslava Kubína skladbu Věrná garda. Dana Rejmontová nacvičila s osmnácti sokolkami velice líbivou skladbu Bolero, kterou na Strahově zacvičily společně se ženami ASPV. Tohoto sletu se účastnilo se svými cvičitelkami i žactvo. Podobná účast byla i na posledním XIV. všesokolském sletu, kde se sedmnáct sokolek představilo v taneční skladbě Zpěv naděje a sedmadvacet sokolů a sokolek Věrné gardy ve skladbě Ta naše písnička česká. Letošního XV. sokolského sletu, tentokráte na stadionu v Edenu, se letos zúčastní ve své skladbě „Nebe nad hlavou" ženy a ve skladbě „Jen pro ten dnešní den" Věrná garda.

Novopacký Sokol se stává tělocvičnou jednotou mladých. Hovoří o tom mimo jiné i dvě cvičení rodičů s dětmi pod vedením Dany Coganové a Sokolík s Majkou Nádvorníkovou. Mimo cvičení připravuje pro tyto děti odbor všestrannosti společně s atlety již několik let dvakrát za letní období na Letním stadionu sokolské atletické dětské závody a jedny dětské olympijské hry. Radostné a spokojené odpoledne si zde pravidelně užívá osmdesátka dětí se svými rodiči. Výsledky svých cvičenců každoročně představuje odbor všestrannosti v květnových veřejných hodinách na palubovce v sokolovně.
Pod křídla Sokola se v roce 1997 vrátili i basketbalisti a o čtyři roky později i atleti. Založení těchto oddílů se datuje do válečných let roku 1942, pod hlavičkou KČT, resp. pod Mladými přáteli sportu, protože Sokol byl tehdy zakázán. V novodobé historii svého obnoveného působení v Sokole dosáhli sportovci těchto oddílů významných úspěchů. Basketbalistky hrály jedenáct let druhou nejvyšší soutěž v České republice, muži několik let druhou a třetí ligu. V ligových soutěžích se objevovala i družstva dorostenců a dorostenek. Ženy se dokonce v roce 2002 probojovaly přes dva celky z nejvyšší soutěže do čtyřčlenného finále Českého basketbalového poháru.

Podobně se dařilo i atletům, kteří na přelomu tisíciletí byli několik let účastníky druhé nejvyšší atletické soutěže v mužích i v ženách a dosahovali významných úspěchů v jednotlivcích, jak v mužích, tak i v dorosteneckých kategoriích. V roce 2003 vstoupili do Sokola i florbalisté, kteří v minulých letech byli účastníky 3. ligy a divize. Svému sportu se věnují v packém Sokole dvakrát týdně i volejbalisté a volejbalistky.


Investice


Hlavní investiční akcí v sokolovně, po obnovení Sokola, byla výměna starých nízko-účinných kotlů včetně tepelných rozvodů a výměn části radiátorů, nahrazení starých parket palubovkou, výstavba klubovny basketbalového oddílu na balkoně, rekonstrukce WC v suterénu a zhotovení dvou menších posiloven. Velká rekonstrukce byla rovněž provedena na Letním stadionu, kdy přes čtyřicet let stará čtyřproudová škvárová dráha byla nahrazena umělohmotným oválem se šesti drahami. Rovněž byl stadion vybaven lepším zázemím vybudováním místnosti u cíle a vybavením cílovou kamerou pro lepší rozhodování pořadí v bězích. Rovněž byla vydlážděna téměř celá boční strana před budovou a také zde byly postaveny dvě chaty, které vylepšují celkové zázemí.

Uplynulá historie novopackého Sokola, přerušená dvěma světovými válkami a čtyřicetiletou nadvládou komunistů, byla velice rozsáhlá a bohatá jak na vlastní činnost, tak i na úspěchy. Podílelo se na ní velké množství nejmenovaných starostů, náčelníků, náčelnic, cvičitelů, cvičitelek, rozhodčích, dalších činovníků, ale samozřejmě i cvičenců a sportovců od těch nejmenších až po seniory.

Jestli se bude Sokol, dnes se svými pěti sty členy, který před 150 lety v Nové Pace zapustil své hluboké kořeny, dále rozvíjet, záleží na současné generaci, která má možnost se s uplatněním nových moderních trendů dále podílet na jeho životě. ⋌Míla Pour