Přišel k nám z USA, kde pod názvem „Big Brothers Big Sisters" funguje již přes sto roků. Pod různými názvy je rozšířen nejen po celé Evropě, ale také v Japonsku a Austrálii.

Funguje na principu přátelského vztahu dítěte s dospělým dobrovolníkem a jeho cílem je řešit sociální a komunikační obtíže zapojených dětí. Dobrovolník se schází s dítětem nejméně po dobu 10 měsíců na jedno odpoledne v týdnu a věnuje se volnočasovým aktivitám, které si dvojice společně domlouvá. Mohou tak spolu jít do kina, na procházku, jet na výlet, navštívit knihovnu, nebo kroužek, o který by dítě stálo.

Vše se odehrává na základě přesně stanovených pravidel, které obsahuje třístranná smlouva mezi dobrovolníkem, zákonným zástupcem dítěte a Oblastní charitou Jičín.

Dlouhodobý vztah dítěte s dobrovolníkem vytváří prostor pro růst sociálních dovedností, posiluje sebevědomí dítěte a rozšiřuje jeho motivaci k navazování přirozených vrstevnických vztahů.

Dobrovolníci
Dobrovolník je zde v roli průvodce, nikoliv nějakého mentora. Jeho práci a poslání v programu nejlépe vystihuje právě oněch Pět P (Pomoc, Přátelství, Podpora, Péče a Prevence). Vyhledávání takových děti probíhá například prostřednictvím školních metodiků prevence, Pedagogicko -psychologické poradny v Jičíně, nebo sociálních pracovníků městských úřadů.

První výcvik mladých dobrovolníků pod záštitou Oblastní charity Jičín proběhl v Nové Pace začátkem září. V současné době již funguje patnáct takovýchto dvojic v Jičíně, které je 21. městem v České republice a zároveň prvním v Královéhradeckém kraji, kde se program realizuje. Práce dobrovolníků je sledována a vyhodnocována odbornými pracovníky Charity Jičín na pravidelných schůzkách. Odměnou dobrovolníků je nabytí zkušeností při práci s dětmi, potvrzení o vykonané činnosti (hodící se např. na přijímací pohovor na VŠ) a v neposlední řadě pocit smysluplně stráveného volného času. Více se o projektu dozvíte kdykoliv na webu www.jicin.charita.cz   David Rejlek, ředitel Oblastní charity Jičín