Kamiony mají vytyčenu objížďku přes Slavhostice, většina z nich ji ovšem nerespektuje a krátí si cestu přes Vršce a Žitětín. Touto trasou bude od 17. července oficiálně vedena i nákladní doprava, neboť začíná první etapa opravy silnice mezi Jičíněvsí a Slavhosticemi.

Přitom silnice na Labouň je v dezolátním stavu, starosta Jičíněvsi Jiří Exnar na to upozorňoval kraj i policii. „Vozovka je úzká, samá záplata, neumím si představit, že se tady potká autobus s náklaďákem. To se utrhne krajnice,“ obává se nejhoršího.

Řidiči navíc nedodržují rychlost, místo třicítky lítají přes obce osmdesátkou. Pomohly by jen intenzivní policejní kontroly. „Třicítku jsem si vymohl na krajském ředitelství policie. Jičín na moji žádost nezareagoval. Přesto ji dodržuje tak jedno z deseti aut,“ upozorňuje starosta na bezohledné chování řidičů a to především nyní, o prázdninách, kdy jsou vesnice plné dětí.

„Místním se snažíme situaci vysvětlit a přesvědčit policii, aby zvýšila na komunikacích dozor,“ pokračuje Jiří Exnar, který není ani přesvědčen o tom, že kraj splní slovo a po dokončení opravy Jičínské ulice vyspraví i komunikace ze Žitetína do Labouně a Vršců. Na kraji už nyní avízovali, že je plánováno hodně oprav a na jiné zakázky nejsou peníze.

Stěžuje si i Jaroslav Hnízdo, starosta Vršců, kterého rozčiluje především nedodržování rychlosti v obci a pak zničená silnice. Obává se, že vozovka přes obec bude po skončení objízdné trasy zdevastovaná a že se ani tady nedočkají nápravy. „Jsou prázdniny, je tu hodně chalupářů a dětí, třicítku ale nikdo nedodržuje,“ poukazuje i on na neukázněné řidiče.

Objízdnou trasu jsme si vyzkoušeli, problémem je také veliká nerovnost vozovky, místy vyjeté koleje a sjeté krajnice. Dražší vozy s nižším podvozkem tu škrtají o asfalt.

Řidiči spílají, neboť objízdné trasy jsou samý zalepený výmol. Radost z objížďky nemají ani obyvatelé vesnic. „Jeli jsme jako s hnojem, řidič na silnici nadával a navíc si kluci v jedné z vesnic hráli na cestě fotbal!“ stěžovala si jedna z pasažérek pražské linky.

Policie o problému ví, na místo vyjíždí jičínská dopravka v rámci výkonu služby a policisté z Kopidlna. „V okrese máme další význačné objížďky, které musíme dozorovat. Je to omezená pětatřicítka v Ostroměři a dále v Hořicích,“ reaguje tiskový mluvčí policie Aleš Brendl.