V krátkých medailoncích vám jednotlivé vesnice postupně představíme a také se dozvíte, proč se do soutěže přihlásily.

Obec Bystřice se rozkládá na zhruba 7 kilometrech čtverečních na trase Jičín – Staré Hrady. Žije tu 324 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365. Starostkou je tu Martina Sálová Vlková. Vesnice se uchází o titul potřetí a na svém kontě má bílou stuhu za spolupráci s mládeží. Proč se do klání přihlásila letos, to je otázka pro starostku. „Odvedli jsme kus práce a chci naši vesnici vyzdvihnout zejména kvůli místním obyvatelům. Ti si to určitě zaslouží," míní Martina Sálová. Čím se mohou Bystřičtí pochlubit?

V obci velice dobře funguje spolupráce se zemědělským podnikem, mají tu bohatý kulturní život, využívané je víceúčelové sportoviště, kde se koná řada sportovních i kulturních akcí. Vzniklo zde například zelené bludiště, kde lidé dostali možnost vysadit vlastní okrasnou túji. Podařilo se zmodernizovat mateřskou školu, která má nejen nové vytápění, ale také okna i dveře. „Budujeme tu víceúčelovou místnost s počítači, knihovnou a samostatným vchodem," upozorňuje Sálová. Komisi, která přijede na kontrolu v květnu nebo červnu se pochlubí i kompletně zasíťovanými stavebními parcelami, rozšířeným vodovodem, zelení i částečně zrekonstruovaným interiérem zdejšího kostela.

Co se obci nedaří, tak to je vyřešení majetkového vlastnictví jednoho z opuštěných domů, který je v dezolátním stavu a hyzdí centrum vesnice. Jinak se může pyšnit aktivním spolkem dobrovolných hasičů, včelařů, důchodců a sdružením Pár přátel. „Především ale i tím, že tu jsou lidé spokojeni, a z toho mám opravdu radost, " dodává starostka.