Tyto prostředky byly určeny na pořízení učebních pomůcek, potřeb na kreslení a sešitů.

Některá města a obce se rozhodla školám pomoci a finance poskytnout ze svého rozpočtu. Třeba Libáň. Naopak Jičín, Sobotka ani Hořice s takovou možností nepočítají.

„O ničem takovém město neuvažuje," uvedla Magdaléna Doležalová, tisková mluvčí městského úřadu v Jičíně.
Základní škola v Kopidlně čerpá z vlastních zdrojů a každému prvňáčkovi zakoupí pomůcky za zhruba 250 korun.

„Na školství byla z městského rozpočtu pro letošní rok vyhrazena suma dva a půl milionu korun, s kterou hospodaří ředitel ústavu po celý rok," sdělila starostka Kopidlna Hana Masáková.

„V minulosti jsme měli k dispozici více peněz. Za danou částku bude na lavici pro každé dítko připraven slabikář, písanka, tužka a pastelky," informoval Pavel Berný, ředitel Základní školy v Kopidlně.

Základní škola Na Daliborce v Hořicích přispívá na každého žáčka z provozních nákladů dvě stě korun. „Na prvňáčka bude na stole čekat připravený balíček, který obsahuje pastelky, nůžky, lepidlo, tužky, gumu a barvičky," řekla Lenka Včelišová.


Dali dary


Libáň sice nedává škole žádnou finanční částku, ale každý prvňáček od radnice obdrží dáreček v hodnotě dvě stě korun. Místní škola pro ně za stejnou sumu zakoupí pracovní sešity, písanky a nějaké drobnosti.

Miletínská radnice také mimořádně nepřispěje. „Každoročně je z městského rozpočtu vyhrazena částka na školu, v nichž je rovnou započítána suma, za kterou se nakoupí několik pomůcek dětem," vysvětlil starosta Miroslav Nosek.

„Zatím jsme tuto záležitost neprojednávali, chci se nejdříve domluvit s panem ředitelem," sdělil starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr. „Tato částka nám bude chybět, ale dětem vybavení pořídíme z prostředků školy ve stejné výši jako vloni," řekl Pavel Antoš, ředitel ZŠ ve Staré Pace.