Nicméně řada lidí si jistě všimla, že v našem regionu všechny tyto průvodní znaky silvestrovských oslav byly spíše sporadické. A instituce, které mají na starosti udržování pořádku, tuto skutečnost potvrzují. Obyvatelé Jičínska slavili s mírou.

Policisté veselí respektovali
Mluvčí jičínského policejního obvodu Hana Klečalová říká, že o silvestrovské noci strážci zákona řešili zhruba 80 oznámení. Žádné však nebylo závažné a často šlo o stížnosti kvůli hluku.

„Na Silvestra byl klid. Policisté prováděli běžný výkon služby a udržovali kontroly v místech, kde je tradičně vysoký výskyt zábavné pyrotechniky. Všechny problémy se vyřešily maximálně domluvou," informuje Hana Klečalová.

Dodává, že samozřejmě nebyl dodržen tradiční noční klid. „V poslední den v roce s tím všichni musí počítat. Lidi musí pochopit, že na Silvestra se noční klid posouvá z desáté hodiny asi na půlnoc. Samozřejmě, pokud někdo dělá nepořádek ještě ve tři hodiny v noci, policisté už zasáhnou," říká.

Dva požáry
Příslušníci jičínského pracoviště hasičského záchranného sboru sice několik výjezdů museli podniknout, žádný z nich ale bezprostředně nesouvisel s oslavami konce roku.

Nejprve došlo 31. prosince v podvečer k požáru v Zelenecké Lhotě. Na místě zasahovaly jednotky Jičín, SDH Libáň, SDH Markvartice a SDH Zelenecká Lhota. Jednalo se o požár rekreačního objektu, který byl způsoben vadným krbem. Škoda se vyšplhala na sto tisíc korun. Informace Deníku podal velitel stanice Martin Holšán.

K dalšímu velkému zásahu došlo v noci ve tři čtvrtě na dvě. V Ústí u Staré Paky vypukl požár chalupy. Na jeho likvidaci se podílely jednotka profesionálních i dobrovolných hasičů z Nové Paky, dále SDH Stará Paka a SDH Vrchovina. Zásah trval až do ranních hodin a nehoda způsobila škodu okolo šedesáti tisíc korun. Ani v tomto případě však není přímá souvislost s oslavami.

Posledním hasičským zásahem v regionu byl výjezd SDH Kopidlno k požáru. Jednalo se však jenom o nepovolené pálení. Vedení jičínských hasičů tímto upozorňuje veřejnost, že pálení materiálů na soukromých pozemcích je třeba ohlašovat.

Jičínský deník se zajímal i o to, jak napilno měli doktoři na pohotovostech a příslušníci záchranné služby. I přes opakovanou snahu se podařilo zkontaktovat pouze novopackou záchranku, od níž se redakce dozvěděla, že silvestrovská služba byla velmi klidná. Došlo k jedinému výjezdu, který se nijak netýkal veselí.

Ranní úklid
Redakce se rovněž obrátila na Technické služby města Jičína. Jsou to totiž právě příslušníci této příspěvkové organizace, kdo po každém Silvestru musí provést generální úklid ulic. Letos tomu nebylo jinak. „Začalo se v šest hodin ráno. Postupovalo se od pěší zóny přes Žižkovo náměstí a dále. Osobně jsem potom projížděl vozidlem a kontroloval, jestli ještě někde něco nezbylo," pravil Jaroslav Schindler. Do akce prý bylo vysláno celkem osm pracovníků, plus dispečer, kterým byl on. Technické služby rovněž vyhradily jedno speciální svozové vozidlo.

Také Jaroslav Schindler si pochvaluje, že Silvestr 2013 nepatřil k bouřlivým. „Bylo to mírné. Odhaduji, že bylo zhruba o třetinu méně nepořádku než loni," uzavřel.