Deváťačky si mohly vyzkoušet své hudební, výtvarné, tělesné i jazykové dovednosti. Při přijímacích dubnových zkouškách (22. a 23. 4) je tu totiž čeká i ověření talentu.

Deváťačka Eliška Kmínková by se chtěla stát učitelkou v mateřské škole. Proto se bude ucházet o studium. „Jsem od Nového Bydžova. Moje babička, mamka, všechny jsou učitelky, a tak to mám asi v genech. Tahle práci mi přirostla k srdci, baví mě to," vysvětluje.

S Eliškou (na snímku) jsme se potkali v učebně výtvarné výchovy, kde vyučující Kateřina Krausová vysvětluje zájemcům, z čeho se budou skládat zkoušky a nechává je zkušebně malovat.

„Nejvíce mi půjde výtvarka, mám dlouholetou praxi. Nejmíň asi hudebka, protože nemám hudební nadání, jinak to snad půjde dobře," hodnotí své možnosti Eliška.

„Není podmínkou, že děti musí umět hrát na hudební nástroj, to jsme schopni je naučit. Ale měly by zvládnout zpívání, což značná část z uchazečů neovládá. Ale zase jsou zdatné v tělesné výchově, a to nás překvapilo," přiznává ředitel. Do školy v úterý dorazilo i čtyřicet frekventantů základních škol, kteří mají zájem o čtyřleté studium na zdejším gymnáziu.