Jedním z důvodů byla vysoká částka za vyjmutí ze zemědělského půdního fondu a také kabel vysokého napětí, který výrazně omezoval možnosti umístění staveb. Letos město zajistilo nákladem téměř dvou milionů přeložku kabelu a následně vypsalo záměr prodeje.

Radnice pověřila speciální hodnotící komisi vypracováním podmínek prodeje. Součástí pravidel byla například sankce za nedodržení termínu zahájení a dokončení výstavby, nabídka zaměstnanosti s finanční sankcí za její nedodržení či uvedení podnikatelského záměru. Využití pozemku je přípustné pro průmyslovou výrobu, služby a komerci.

„Poměrně přísnými pravidly jsme chtěli vyloučit, aby zde vznikla například skladištní oblast, velkokapacitní parkoviště nebo hlučná, prašná či zapáchající produkce, která by omezovala občany města,“ doplňuje informace starosta města Aleš Svoboda.

K záměru prodeje se přihlásila pouze společnost ORT z Nového Bydžova, která po další výzvě předložila konkrétní nabídku a se svým projektem seznámila i zastupitelé. Většina z nich by projekt podpořila. Ort také splnil kritéria, daná hodnotící komisí.

Firma hodlá v Hořicích vybudovat do tří let výrobní areál v hodnotě 360 milionů, který bude od začátku koncipován na kapacitu 150 - 200 zaměstnanců na široké škále pracovních pozic, a to od řidičů, skladníků a dělnických profesí po odborníky v konstrukci, ve vývoji apod.

„Chceme svolat mimořádné zastupitelstvo, které rozhodne o investorovi nebo o dalším postupu,“ říká starosta.

Ilustrační foto.
VIDEO: Proti výsledku patového referenda se nikdo neodvolal

Všechno má jeden háček, město má znalecký posudek na 376 korun za metr čtvereční, investor ale nabídl výrazně nižší cenu, neboť podle hydrogeologického posudku bude mít vysoké náklady na stabilizaci pozemku. Další peníze vydá za vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Odhadem jde o mimořádné výdaje v částce 26 milionů korun. Vedení města nechalo vypracovat aktualizovaný znalecký posudek, který by měl zohlednit zmíněný nepříznivý hydrogeologický posudek.

„Myslím si, že v současné době budeme těžko hledat lepšího zaměstnavatele s tak širokým portfoliem zaměstnaneckých pozic,“ hodnotí starosta A. Svoboda záměr potencionálního zájemce.

Zastupitelstvo, které se zřejmě sejde už v listopadu, musí tedy zhodnotit pozitiva předložené nabídky ve srovnání s cenou, která pravděpodobně bude nižší než cena určená znaleckým posudkem.

Společnost ORT Nový Bydžov, ryze česká, soukromá společnost, vznikla v roce 1994 se zaměřením na drobnou zakázkovou výrobu v oboru kovovýroby.

Hlavní činností firmy je dnes výroba a vývoj unikátních strojních zařízení (zejména jednoúčelových strojů), montáže a stěhování strojních zařízení, včetně celých výrobních linek a v neposlední řadě obrábění, kde disponujeme moderním laserovým zařízením, CNC frézovacím centrem a soustruhem.

„V případě výstavby areálu v Hořicích bychom sídlo společnosti převedli do Hořic. Zahájení výroby je zatím neurčité vzhledem k tomu že zatím nemáme koupen pozemek,“ vyjádřil se k záměru jednatel firmy Zdeněk Ort.

Ilustrační fotografie.
Výlovy rybníků nesou podzim. Kam zajít?