Co jim vláda dala, zase jim vezme. Konkrétně 4,5 miliardy korun, kterými si měli učitelé letos přilepšit. Nebo je ušetří tím, že propustí 17 tisíc kantorů.

Podle odborářů přesně tak může dopadnout jedno z úsporných opatření, která chystá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Do konce roku hodlá seškrat výdaje státního rozpočtu o 23,6 miliardy. Ekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Martin Fassman včera uvedl, že kromě učitelů by mohlo zůstat na dlažbě 3500 policistů. Ministr Kalousek zrušení 23 tisíc funkčních míst ve státní správě vnímá jako uskutečnitelný plán.

Dobeš: Školství nedám

Kdo ho rozhodně odmítá, je ministr školství Josef Dobeš (VV). „My chceme vlastními silami zefektivnit školství. Musíme reagovat na to, že dětí ubývá, ale školních zařízení je stále stejný počet. Proto vedeme intenzivní debatu s hejtmany o změně dosavadního způsobu financování regionálního školství a zavedení normativu na optimálně naplněnou třídu. Peníze získané reformou ale rozhodně nesmějí opustit resort. Čas tupých škrtů už skončil,“ sdělil Josef Dobeš. Připomněl, že hluboce podfinancované je i vysoké školství, které by v příštích třech letech mohlo přijít o čtyři miliardy a místo letošních 19 inkasovat jen 15. Ohradil se i ministr vnitra Jan Kubice. „Úspora 3500 policejních míst je naprosto nereálná a vzhledem k existenci služebního zákona i nerealizovatelná,“ řekl ČTK jeho mluvčí Pavel Novák.

Deník již informoval, že ministr Kalousek také chce zlikvidovat nebo sloučit 23 státních ústavů, čímž ušetří 2,4 miliardy korun a 2420 pozic. Strážce státní kasy v pondělí představil i další fáze odtučňovací kúry. Obsahují například zmrazení penzí a zdanění nejvyšších příjmových skupin na tři roky, sjednocení DPH na 20 procentech kromě léků a knih, konec porodného či doplatku na bydlení.

Bude stávka?

S těmito zásahy nesouhlasí Věci veřejné. ODS zase odmítá snížení paušálů pro živnostníky. Odbory a ČSSD viní vládu z ruinování veřejných služeb a podvazování ekonomického růstu. „Snižování rozpočtového schodku v ekonomické stagnaci je cesta do pekel, která zničí veřejný sektor,“ míní Martin Fassman. ČMKOS také rázně žádá odložení penzijní reformy a zrušení druhého spořicího pilíře, který by udělal do průběžného důchodového účtu díru 20 miliard.

Odbory proto zvažují protestní akce, o jejichž scénáři budou jednat 19. března.