Policisté v pondělí 26. října zasahovali na základě oznámení krajské veterinární správy v rodinném domě na Hradecku, kde se mělo nacházet větší množství psů chovaných v nevhodných podmínkách.

„Psi byli v několika místnostech buď volně nebo v klecích. Čivavy, stafordi a buldočci se pohybovali ve svých výkalech a všude se šířil nesmírný zápach,“ potvrdila informace mluvčí policie Iva Kormošová.„Se souhlasem státního zástupce jsme v domě provedli domovní prohlídku, při které jsme zajišťovali potřebné podklady pro případné trestní řízení,“ pokračovala mluvčí.

Psi byli na základě rozhodnutí správních orgánů umístěni do hradeckého útulku.Policie nyní čeká na závěry odborného vyjádření veterinářů, na jehož základě rozhodne, zda se majitelé dopustili nějakého trestného činu.

Kastelán zámku Opočno Tomáš Kořínek. Foto: Deník/Jana Kotalová
Památky v kraji zaznamenaly rapidní úbytek návštěvnosti

Ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch uvedl, že zpracování údajů bude náročné. „Vzhledem k tomu, že kontrola proběhla minulý týden a s ohledem na náročnost, kdy musí být vše detailně popsáno, aby protokol nemohl být od chovatel napaden, odhaduji předání dokumentace policii koncem příštího týdne.“

Psi byli odvezeni na základě rozhodnutí zástupce magistrátu a podle Hantsche se do vyřešení celého případu nesmí se zvířaty jakkoliv nakládat.Veterináři o problematickém chovu věděli delší dobu. Chovatel prý využíval veškeré kličky a možnosti, které mu byli dány. „Nakonec jsme na něho podali trestní oznámení,“ přibližuje veterinář celou kauzu.

O ni údajně věděli v květnu i kriminalisté, kteří se měli zabývat podnětem k prošetření podezření na množírnu, podaný veterinářům. „Od května jsme prováděli úkony trestního řízení a nyní celou akci zrealizovali,“ potvrdila mluvčí policie.

Foto: HZS KHK
Do kraje vyjel mobilní odběrový tým hasičů

Aleš Hantsch připustil, že první impuls k šetření přišel veterinářům od lidí, kteří si od chovatele koupili deklarovaná štěňata, u nichž se začaly projevovat velké zdravotní problémy.

„Byly zde nevhodné podmínky k chovu, genetické vady, všude výkaly, zápach, ani veterinární péče nebyla dokonalá, někteří pejsci měli přerostlé drápky. Ano, lze tento chov nazvat množírnou a případ může skončit u soudu.“

Veterináři už letos řešili podobný případ ve Dvoře Králové, kde paní chovala v nevhodných podmínkách čtyřicet pejsků. Těm se nakonec podařilo zajistit náhradní péči.Jaká je situace v samotném hradeckém útulku, kam byli pejsci dopraveni, o tom nás informoval ředitel hradeckých Technických služeb Tomáš Pospíšil.

„V šedesáti kotcích je nyní umístěno zhruba 90 pejsků. Stav se mění každý den, některé fenky jsou březí. Psi jsou ale značně vystresovaní,“ uvádí nás Tomáš Pospíšil do reálného stavu. Na inspekci zde byla právě včera i krajská veterinární správa, prověřovala také stav fen.

„Nemohli jsme se nijak bránit, přijetí psů nám bylo nařízeno, ale opravdu zvládáme. Navíc nás v těchto dnech překvapila ohromná vlna solidarity lidí z celé republiky. Nabízejí krmivo i finanční dary,“ říká Tomáš Pospíšil.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se začala používat nová rehabilitační podložka RELLA, která pomáhá nemocným s koronavirovou infekcí znovu nabýt tělesnou kondici.
Podložka pomůže nemocným s koronavirem znovu nabýt kondici

Útulek lidé zasypávají dotazy na osvojení pejsků, což v současné době není možné. „Psala nám paní z Kladna, že by si hned osvojila třicet psů. Zařízení ale nyní umožní adopci pouze původního osazenstva, to je šestnácti zvířat,“ upřesňuje ředitel.

„Čekáme na rozhodnutí státní správy, veterinářů a kriminální policie,“ konstatuje závěrem.Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou ke konci týdne přinášet chlupáčům granule a pamlsky. Před útulkem bude na krmivo vyčleněn plastový kontejner.

Případ rovněž sleduje Liga na ochranu zvířat. „Vítáme, že na poli ochrany zvířat došlo k dalšímu posunu. Od 1. června letošního roku je novelizován zákon na ochranu zvířat. Zaveden je nový trestný čin, dopadající zejména na množírny. Pokud se navíc prokáže i neoprávněné podnikání za účelem zisku, též se jedná o porušení zákona,“ formuluje nové změny v zákoně Janet Rumlová. Kvituje také, že došlo ke zpřísnění správní sankce za přestupky na poli ochrany zvířat. „Chov zvířat v nevhodných podmínkách je tu jasně klasifikován jako týrání zvířat a podle rozsahu hrozí chovateli odnětí svobody i zákaz činnosti.“

S chovem zvířat v nevhodných podmínkách se pracovníci Ligy setkávají bohužel často. Nedořešen je stále chov v nevhodných podmínkách ve Sběři a Chyjicích na Jičínsku. Obě kauzy jsou stále živé.