Zažil to snad každý Jičíňan, ale i návštěvník města. Snaha přejít silnici mezi pěší zónou na Husovce a kašnou na Žižkově náměstí se často neobejde bez zmateného postávání na obrubníku a nervů, jestli člověk nevstoupí do cesty autu jedoucímu shora z Havlíčkovy ulice. Přitom jen o pár metrů dál za zatáčkou u hotelu Paříž je dnes už velmi vybledlý přechod pro chodce. Ten ale téměř nikdo nevyužívá. “Asi jsem si mohl popojít. Ale pokaždé přecházím tady, všichni to tak dělají. Navíc tu lépe vidím nahoru, jestli něco nejede,” uvedl chodec Petr, který v pátek kolem poledne vyrazil z nedaleké kanceláře na oběd. A zdaleka nebyl jediný, kdo se rozhodl neuhnout ze své přímé trasy a radši prokličkovat mezi jedoucími vozy.

Vedení města o problematickém dopravním režimu ví. Jak uvedl starosta města Jan Malý, každý den pozorují chodce proplétající se mezi auty z oken svých kanceláří. Navíc na problém upozornil městský architekt Radek Jiránek při jednání pracovní skupiny pro městskou mobilitu. Připomínky se také často objevovaly v datech získaných metodou pocitové mapy přímo od občanů města, někteří podle starosty dokonce vedení města poslali dopis, ve kterém na neuspokojivou dopravní situaci upozorňovali. Řešení ale naráží na podstatnou překážku. “Naprosto zásadní pro nás bude stanovisko Policie ČR. Pokud se vyjádří tak, že situaci není potřeba řešit, nebudeme nic měnit,” uvedl starosta Malý.

Čtení v Braillově písmu je podle Lucie Čurdové snadné se naučit. Pro nezkušeného čtenáře to ale může být pořádný oříšek.
FOTO: Jaké to je nevidět? V Jičíně si zájemci zkusili bílou hůl i čtení poslepu

Vedení Jičína se snažilo dopravní situaci v úseku zlepšit už v minulosti. Dokonce nechali vypracovat studii na úpravu dopravního režimu. Tehdy ale návrh ztroskotal právě na stanovisku policistů. “V posudku policie stálo, že už na místě jeden dobře značený přechod je a navíc se tam žádné dopravní nehody nestávají. To bylo ale asi před deseti lety. Od té doby přibylo aut a dnes i pocitově vnímáme, že se situace zhoršila,” vysvětlil starosta. Celá záležitost je nyní teprve na začátku řešení. Starosta bude vědět více až po schůzce s policejními dopravními odborníky.

Komplikované přecházení na Žižkově náměstí je dalším problémem pramenícím z čím dál frekventovanější dopravy v centru Jičína. Denně úsekem projedou stovky aut, mezi kterými se snaží probíhat a přecházet davy chodců proudící do a z centra. Podle velitele strážníků Karla Juryci chystá pracovní skupina pro městskou mobilitu řešení, které by mohlo část aut z centra vyvést po objízdných trasách, které by pro řidiče byly časově výhodnější a pohodlnější. Vítaným přínosem by pak byla úleva pro okolí Valdštejnova náměstí.