Jména a příjmení nám byly dány do vínku. Většinou nás provázejí celým životem, ale jsou i situace, kdy se uchýlíme k jejich změně. Povinné používání příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie, první příjmení se v Čechách objevují začátkem 14. století. Jména pak podléhají módním trendům, v poslední době se vracíme k Růženkám, Aničkám, Emilkám i Josefům a Toníčkům.

V jičínském okrese je nejfrekventovanějším příjmením Novotná (299), následuje Novotný (289) a Nováková (255), což je zároveň nejvíce používané příjmení v kraji.

Na Jičínsku se pak nejčastěji setkáváme s rodným jménem Novotný, na Novopacku Fejfarová a na Hořicku rovněž Novotná.
Michal Novotný, takové je rodné jméno populárního frontmana kapely Chinaski Malátného.

„Když jsem v roce 1993 nastoupil do Východočeského divadla v Pardubicích a první den se představoval se všemi kolegy v souboru, zjistil jsem, že už tam tři Novotní jsou. Žertovali jsme, že se budeme plést. Plácl jsem první pitomost, která mě napadla: Tak já budu Malátný, a už mi to zůstalo,“ uvedl zpěvák, herec a kytarista v rozhovoru s Gabrielou Jakoubkovou.

A maminka Miloslava Novotná nám tento příběh dokresluje. „Myslím, že byl tenkrát docela zaskočen. Byl tam starší kolega, který mu řekl: Hele mladej, Novotnej jsem tady já a ty se podle toho zařiď. Napadlo ho Malátný, a když jméno nenašel v telefonním seznamu, začal ho používat,“ dokresluje pointu Michalova maminka Miloslava Novotná. Podle ní ale syna později mrzelo, že si nevzal jméno po svém dědečkovi Patřínovi, po kterém zdědil hudební nadání.

Michal běžně používá příjmení Novotný. „Na poště se podepisuju jako Novotný a zrovna tak se představuju třeba do telefonu. Někteří i chtějí, abych se jim podepsal civilním jménem, které má prý větší váhu než pseudonym,“ naznačuje Michal Novotný (Malátný).

A jeho matka doplňuje: „V občanském průkazu má Novotný a že používá pseudonym a ne vlastní příjmení, to mi opravdu nikdy nevadilo,“ směje se.

Ona sama je se svým příjmením spokojená. „Je krátké, dobře se vyslovuje,“ soudí. A že je nejpoužívanější na Jičínsku, to ji opravdu netrápí.

KDY SI MŮŽEME ZMĚNIT JMÉNO A PŘÍJMENÍ

Většinou ke změně příjmení přistupujeme po rozvodu, kdy se lidé vracejí ke svému rodnému jménu. Pokud změnu provedete do půl roku, je zdarma. Poté zaplatíte stokorunový poplatek.

Důvodem ke změně ale mohou být problémy v rodině, citové vazby, řada lidí chce získat příjmení po prarodičích. „Nově navrhovaná musí být vždy v seznamu existujících,“ upozorňuje nás matrikářka Marcela Fajferová z Nové Paky, která ročně vyřizuje zhruba deset takových žádostí.

Změnit si můžete i své jméno, ale i tady platí, že musí být v seznamu existujících.

Pokud podléháte módním trendům, ke svému prvnímu jménu si můžete zadarmo jednou za život přidat jméno druhé, a nechat si třeba říkat Eliška Ema.

Více k tématu najdete v úterním (13. března) tištěném vydání Jičínského deníku..