V Domě dětí a mládeže se v sobotu 19. května konal VIII. ročník novopacké soutěžní výstavy plastikových modelů s názvem Model Kit Show Novopacký šutrák. Přilákal rekordní počet návštěvníků i vystavovatelů z celé republiky.
Výstava byla zároveň III. kolem CMK modelářské ligy 2007. Pořadatelé rozdělili kategorie modelů do tří hlavních – letadla, technika, diorama. Dále bylo vypsáno i sedmnáct vedlejších kategorií. Mimo to byl oceněn soutěžící s největším počtem modelů, ale i nejlepší prémiový vystavovatel. Byla udělena cena starosty města a cena pro modelářský klub s největším počtem modelů a vystavovatelů.
K vidění byla letadla bojová, ale i dopravní a stavební technika, dioramata a jednotlivé figurky. Ladislav Kust z Hradce Králové přivezl různé pilotní odznaky a průkazky. V letadle seděl naposledy před dvaadvaceti lety. Nalétal 6500 hodin, což představuje téměř 14 000 letů. „První odznak jsem obdržel sám, když jsem byl vyřazený jako pilot. Dnes jich mám kolem tisícovky,“ přiznává. Nechyběla vitrina, připomínající novopackého válečného letce ve Velké Británii podplukovníka Otakara Hrubého.

Autodráha pro malé i velké

Pro zájemce byla k dispozici autodráha, kde si od dětí až po dospělé mohl každý ověřit svoji
zručnost. „Vystavenými 684 modely sto sedmadvaceti soutěžících z patnácti modelářských klubů a s návštěvností 260 platících diváků jsme předčili velká města jako je Hradec Králové nebo Pardubice. Nejvzdálenější účastník z naší republiky byl vystavovatel z Kopřivnice, ale byl zde i jeden modelář z Košic a také z Belgie,“ uvedl ředitel akce Milan Věchet.
Hlavní cenu starosty města – největší achát a pohár získal David Matušek z KPM Pardubice, druhý skončil Tomáš Hobzík z Mělníka. Jako nejlepší klub byli vyhodnoceni modeláři z Čáslavi KPM Old Eagles (staří orli). Nejlepší český letoun zde vystavoval Václav Chmelař z Hronova a nejlepší českou kolekci představil Vratislav Matyk z KPM Žamberk.