Čtyři desítky lidí se zúčastnily dražby uměleckých děl, další zájemci komunikovali s pořadateli přes telefon. Výtěžek sto osmdesát pět tisíc korun putuje na stavební práce Základní a mateřské školy Brána v Nové Pace.

„Aukci předcházela příjemná výstava v malém sále a byla také příjemným kulturním zážitkem," říká Milena Čančíková. O jedinečnou atmosféru se zasadil licitátor Pavel Vursta z Liberce, profesionál se čtyřicetiletou praxí. Ze sto čtyřiceti děl našlo nové majitele devadesát čtyři. „Na dostavbu školy je potřeba šest milionů. Hledáme finance tak, abychom nemuseli přistupovat k úvěrům," vysvětluje Bohdan Čančík, pastor sboru Jednoty bratrské.

„V podstatě jsme bez dluhů. Od řemeslníků je úžasné, že jsou ochotni počkat, i když taková situace zatím nenastala," doplňuje Milena Čančíková. Neprodaná díla budou za vyvolávací cenu vystavena na webových stránkách Jednoty bratrské ještě týden. Do organizace dražby byly zapojeno také několik starších žáků Brány. Získali tak jedinečnou zkušenost z oblasti, kde se protíná umění, obchod a benefice.