Zástupci vymřelého starobylého obojživelníka, žijícího v období svrchního devonu do spodní jury, budou zdobit v Nové Pace symbolický soutok Rokytky a Brdského potoka. Místo, kde bylo pravděpodobně město založeno. Netradiční vodní prvek je realizován v rámci přestavby autobusového terminálu a lokality Na Tržišti.

Packý sochař už ve svém ateliéru dokončil prvního krytolebce. Nejdříve si z vědeckých zdrojů ověřil, jak živočich vyhlížel. „S docentem Martinem Košťákem řešíme podrobnosti ohledně anatomie,“ říká k neobvyklé zakázce. Sochař přiznává, že jde o jeho první počin tohoto typu. „Modeloval jsem sokola, tohle je spíše takový maximlok,“ hladí s úsměvem model z hlíny, který v této chvíli už opustil packý ateliér a pracují na něm slévači v Horní Kalné.

V ateliéru Alberta Králíčka se narodil krytolebec

Tvůrce nás upozorňuje na zajímavý tvar hlavy, typický pro krytolebce. Ojedinělé je i ztvárnění ocasu, který je pokračováním těla a není na něm žádné řasení.

„Budou takový hraví, aby se jich děti nebály,“ říká Králiček k laskavě vyhlížejícímu zvířeti, které spočine na dně kamenného koryta. Druhý obojživelník, chytající vážku, bude uchycen na nasvíceném monolitu rovněž z bronzu, z kterého bude tryskat voda. „Nechal bych je trošku rozvášněné. Křídla vážky budou z nerezu a vytvoříme je pomocí laseru, tělo je rovněž z bronzového odlitku,“ popisuje Albert Králiček celý projekt.

Na začátku byl sádrový model, který autorovi ukáže, jak má být socha koncipovaná. „Pak vytvořím vnitřní železnou konstrukci a teprve na ní modeluji hlínu,“ vysvětluje pracovní postup. Instalace díla je plánována na srpen.

Na otázku, zda tvůrce těší, že po něm zůstane v Nové Pace trvalá výrazná stopa, říká: „Těší mě to. Jsem rád, že si na mě město vzpomnělo.“ Neobvyklá zakázka navíc přinesla Albertu Králičkovi nové zkušenosti.

Autobusový terminál v Kotíkově ulici za zhruba 70 milionů s novou odbavovací halou, parkovacími místy pro osobní automobily a parkovací plochou v ulici Na tržišti má být dokončen v říjnu. Město získalo na akci dotaci ve výši 45 milionů korun.