Město za poslední čtyři roky investovalo 220 milionů, z toho jedna třetina peněz byla z dotací.
Je to o tom chytit příležitost za pačesy, a to se Packým povedlo jak v případě autobusového terminálu, tak rekonstrukce Komenského ulice.

Tady město získalo dotaci na bezpečnost a bezbariérovost 11,4 milionu ze 14 investičních. Tepnu, po které projíždí řádově čtyři tisíce aut denně, radnice promění na bezpečnou cestu pro auta i chodce.
Její dokončení ale komplikují požadavky na obnovu sítí. „Původní termín 15. září nestihneme, do akce nám vstoupili vodohospodáři s kanalizací,“ říká starosta k průtahům.

Kdo vede radniciStarosta: Josef Cogan.
Rada města: Pavel Bouchner,  Marek Nýdrle, Mgr. Milan Pospíšil, Bc. Milan Pospíšil.

ZÁZEMÍ PRO CESTUJÍCÍ
Přestavbu autobusového terminálu rovněž urychlila možnost získání státní dotace. Paka uspěla a v příštím roce na jaře bude investiční akce zahájena. Městu tak přibude 40 parkovacích míst a moderní zázemí pro cestující. Klíčovou záležitostí je rekonstrukce městského kulturního střediska.

„Je to akce, která bude historicky patřit mezi TOP 5. Nyní se dokončuje prováděcí dokumentace a město má ještě možnost získat částečné dotace například na vzduchotechniku, výtah či zateplení pláště. O to se budeme snažit investici za téměř sto milionů zlevnit,“ připomíná starosta a zdůrazňuje, že radnice důsledně šetří a v tuto chvíli má na stavbu rezervováno padesát milionů. Na účtu má město v hotovosti kolem sto milionů korun.

„Toto období zakončíme historicky nejvyšším zůstatkem na účtu. Před námi ovšem stojí také předfinancování již schválených dotací z EU, tedy padesátimilionový výdaj na terminál, šestnáctimilionová realizace v základní škole Husitská, sedmnáct a půl milionu bude stát nízkoprahové centrum, dalších šest milionů vydáme za modernizaci IT,“ sčítá starosta náklady, které se městu z 90 procent vrátí z dotací EU.

Peníze. Ilustrační foto.
Kraj chce odkoupit pozemky na výstavbu domu pro zdravotně postižené

Volební období provázela také výstavba bazénu, který má za sebou dva a půl roku existence. Letos se otevřela jeho venkovní část. Město za rok 2016 dotovalo provoz částkou 3,1 milionu, vloni 3,3 milionu a letos vzhledem k navýšení platů zaměstnanců půjde o částku 3,6 milionu. Venkovní komplex ale není stále zcela dokončen.

„S provozem jsme velmi spokojeni, návštěvnost každým rokem roste. Náklady jsou výrazně pod plánovanou ztrátou, i když jsme otevřeli venkovní část. Nejsme si jistí, jestli některé původně plánované věci budeme realizovat, jako například venkovní bufet či hřiště pro plážový volejbal. Uvidíme, co ukáže provoz, a pak rozhodneme,“ slibuje Josef Cogan a nastiňuje, že například místo plánovaného bufetu by mohla vzniknout venkovní sauna.

Jiří Lábus.
Od pohádkového festivalu nás dělí poslední hodiny

V průběhu volebního období převzala radnice od kraje budovu bývalé integrované školy na náměstí, kde město získalo dotaci na vybudování nízkoprahového centra. „Počítali jsme také s rozšířením horní části na dům dětí a mládeže, ale tady jsme bohužel skončili první pod čarou,“ přibližuje Cogan vývoj žádosti o subvenci. Projekt by chtělo město přesto realizovat, bude ho ovšem korigovat.

Na papíře zůstala oprava chodníků v Pražské ulici po ZPA. Z logických důvodů byla investice pozastavena s ohledem na záměr sítě Kaufland, která má v rámci výstavby marketu pod ZPA vybudovat kruhovou křižovatku ulic Pražská, V Aleji a silnice do sídliště. Dále renovuje přilehlé chodníky, vše za zhruba 30 milionů. Za šest milionů sanuje a stabilizuje bývalou skládku. Kaufland má pak městu uhradit ještě 18 milionů za pozemky. Podle Coganova odhadu stavba začne v průběhu příštího roku.

Další zastupiteléStanislav Albrecht, Rudolf Cogan, Miloš Dušánek, Vladimír Doubek, Josef Horák, Petr Ježek, Petr Kracík, , Zdeněk Ouzký, Václav Pačesný, Vladimír Roučka, Václav Řeháček, Pavel Řehák, Radomír Sedláček, František Škvařil, Stanislav Šmidrkal, František Vitoch.

DOPRAVNÍ BOLÁK MĚSTA
Obchvat města se skloňuje ve všech pádech řadu let. Město pomáhá s výkupem pozemků. „Jsme rádi, že se na přípravě stále intenzivně pracuje. Důležité je, že v létě byla podána žádost o stavební povolení. Nyní se řeší věcná a dočasná břemena,“ vidí pozitivní posun starosta, který věří, že stavba je na spadnutí.

Přiznává, že pokulhává oprava chodníků a cest. „Chodníky V Aleji, ulici Legií, Komenského a Gebauerově se nám podařilo dokončit. Neopravili jsme chodník v Pražské ulici,“ dodává. Město nyní nemá, vyjma úvěru na spolufinancování rekonstrukce čistírny odpadních vod, žádné závazky. Starosta se netají tím, že město je připraveno spolufinancovat přestavbu kláštera, pokud se do akce zapojí také kraj.

Velkým problémem je nedostatek firem. Život bez bariér už čeká jen na dodavatele prací.

Sportovci pro Novou Paku zvítězili v komunálních volbách v roce 2014, s 30,56 % hlasů získali 8 mandátů.