Všem chovatelům včel v ochranném pásmu nařizuje provést nejpozději do 30. dubna prohlídky svých včelstev spojené s rozebráním díla a v případě zjištění příznaků nákazy neprodleně o tom uvědomit úředního veterinárního lékaře.

Dále pak chovatelům včel v ochranném pásmu nařizuje odebrat vzorek ke kontrole. V ochranném pásmu se nachází obce Lhota u Pecky, Pecka, Stupná, Vidochov, Brdo, Česká Proseč, Heřmanice u Nové Paky, Kumburský Újezd, Nová Paka, Přibyslav u Nové Paky, Pustá Proseč, Radkyně a Stará Paka, Studénka u Nové Paky, Štikov, Valdov a Vrchovina.

Informace o tom, jak postupovat, získají včelaři na obecních úřadech nebo u včelařských organizací a potom také u veterinářů. Jakékoliv léčení moru včelího plodu je zakázáno a nemocná včelstva se musí kompletně spálit.

Pamětní třistaletá lípa v Jivanech u Libuně podlehla náporu silného větru. Majitel nemovitosti vyvázl o vlásek, strom pohřbil jeho auto, ve kterém přijel z nákupu. Majitelé léta poukazovali na špatný stav stromu, do jehož koruny ale nemohli zasahovat.
Po památné lípě zůstala hromada dřeva i otázek