Do nového multifunkčního sálu se v pátek 3. listopadu nahrnuli všichni, kteří dlouhá léta netrpělivě sledovali stavbu v ikonické památce z dob Albrechta z Valdštejna na konci jičínské Lipové aleje. Díky dotaci z programu Cesta valdštejnských architektů se totiž chátrající křídlo Čestného dvora za barokním letohrádkem postupně měnilo na moderní multifunkční kulturní a společenské zázemí.

Dovnitř návštěvníky pozvali herci Valdštejnského imaginária převlečení za obří ptáky, se kterými se pravidelní návštěvníci Lodžie mohli už tolikrát setkat na tradičních akcích, jako je Worldfest, Čarodění, Slavnost stromů nebo Divovánoce.

Pod jičínskou Čeřovkou na pozemku bývalých kasáren do dvou let vznikne infrastruktura pro novou obytnou čtvrť. Návrh počítá také s prostorem pro dvoutřídní školku.
Jak velká bude školka v Kasárnách? Zastupitelé se přou o rozšíření mateřinek

Ku příležitosti slavnostního otevření sálu, pro který už se vžilo pojmenování Theatron, se však divákům představily i další stylizované postavy - Albrecht z Valdštejna zatančil snový tanec se Sluncem a diváky seznámil se svými vizemi pomocí nádherných dortů ve tvaru architektonických skvostů z jeho jičínské komponované barokní krajiny. „Valdštejnské imaginárium pod vedením kastelána Lodžie Jiřího Vydry přichystalo jedinečné představení, jež zároveň představilo technické a audiovizuální možnosti nového sálu. Bylo to představení o Albrechtu z Valdštejna, o jeho snech i megalomanii a o nestálosti tehdejší doby, poznamenané třicetiletou válkou,“ popsal mluvčí jičínské radnice Jan Jireš představení, které mělo premiéru na otevření Theatronu pro představitele města Jičína.

Ještě předtím, než si návštěvníci mohli pochutnat na dortech a cukrových pusinkách schovaných v papírových origami skládankách, prořízlo slavnostní atmosféru pištění požárního hlásiče, který rozdráždil divadelní kouř natolik, že trvalo několik minut, než mohlo představení pokračovat. Vše nakonec vyřešilo jednoduché otevření oken. „Pořád se učíme sál správně využít,“ omlouval se divákům přes pískot poplachu kastelán Lodžie Jiří Vydra.

Slavnostní otevření Theatronu ve Valdštejnské lodžiiSlavnostní otevření Theatronu ve Valdštejnské lodžiiZdroj: Jan Jireš

Spolu s ním sváteční dorty slavnostně nakrojili ředitelka kulturní organizace Nová síť a festivalu Malá inventura Adriana Světlíková a programový ředitel festivalu Petr Pola. Tím zároveň odstartoval i desátý ročník festivalu Malá inventura v Jičíně, při kterém se v průběhu víkendu představil divákům například umělec Petr Nikl, herci Saša Rašilov, Lucie Trmíková a Dan Krejčík nebo scénograf Robert Smolík s výtvarnicí Veronikou Vlkovou.

Theatron jako jičínský unikát

Stavba v Lodžii začala v roce 2019 a měla být hotová už na jaře 2022. Kvůli vícepracem spojeným se špatným stavem památky a technologickými komplikacemi při betonáži a především špatnému vysychání podlah se však práce protáhly a dílo bylo dokončeno až letos v létě.

„Otevření sálu a dokončení této stavební etapy je malým zázrakem, kterému šlo velmi mnoho lidí naproti po docela dost trnité cestě. Lodžie se stává úspěšným příkladem oživení památky a vtisknutí nové podoby i života, aniž by byla památka nějak poškozena. A to je přeci skvělý výsledek!“ zhodnotil místostarosta města Jičína Petr Hamáček.

V následujících pěti letech bude Theatron sloužit především pro stálou expozici projektu Cesta valdštejnských architektů. Na omezený počet dní v měsíci pak mohou provozovatelé Lodžie z Valdštejnského imaginária využívat sál i k dalším kulturním akcím pro veřejnost.

Mohlo by vás zajímat: Výtěžek Benefice Apropo zmizel i s ředitelkou. Naštěstí zasáhly Pomalé šípy

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková