Již po páté hodině odpolední se začaly scházet první děti. Vybaveny spacáčky, karimatkami a krabicemi s bábovkou od maminky se v knihovně zabydlely během chviličky. Na večer jsme již zahájili bohatý program v podobě her a doplňovaček. Letošní nocování se neslo v duchu Čtyřlístku, takže jsme si popovídali o Bobíkovi, Myšpulínovi, Fifince a Pinďovi. Po večeři jsme všichni společně vyrazili na výpravu po Rumcajsových stopách až k domu, kde před lety žil Václav Čtvrtek. Nechyběla zastávka u Valdické brány. Až nahoru na ochoz nás vzal pan věžník Jiří Wilda a ukázal mnoho krásného. Výhled z noční věže byl pro děti obrovským zážitkem, ještě ráno o něm mluvily. Své rumcajsovské putování děti zakončily v Ševcovně, kde si prohlédly fotografie Čtvrtkovy rodiny a plně se ponořily do příběhů o Rumcajsovi. Po návratu do knihovny na děti v Zahradě poznání čekal ohnivý skřítek, který jim předvedl své kejkle.

Noc s Andersenem v Knihovně Václava Čtvrtka

Ani zdaleka se však ještě nešlo spát. Děti dále pokračovaly ve hrách, které si předem poctivě nachystaly. Pantomima, živé pexeso či hádanky a vtipy. Paní učitelka i knihovnice se rovněž zapojily. S přibývající nocí nastal čas čištění zubů, zpěvu andersenovské písničky a pohádky na dobrou noc. Nocležníci usnuli, jako když je do vody hodí, a během chviličky již všichni pravidelně pochrupkávali.

S rozedněním první ranní vykukukové vytáhli baterky a začetli se do knih a komiksových Čtyřlístků. Paní učitelka využila probuzení do aprílového dne a zadala svým žáčkům diktát. Naštěstí všechno dobře dopadlo a po první větě bylo všem jasné, že si paní učitelka tropí žerty. Po bohaté snídani a rozcvičce si rodiče své ratolesti opět vyzvedli. Během celého rána si děti nadšeně povídaly o všem, co v noci zažily, a právě v tuto chvíli pravděpodobně vypráví své zážitky maminkám, tatínkům a sourozencům ve svých domovech.