Dětský dorostový lékař Zdeněk Rybníček ošetřil ve své bělohradské ordinaci o mnohem více dětí než v předchozím týdnu. „Nárůst nemocnosti je patrný, většinou jde o chřipky, zatím bez komplikací," sdělil Deníku. Malé pacienty trápí rýma, kašel, teploty.

Postiženy jsou všechny věkové skupiny od miminek po mladistvé. Stejnou zkušenost má i doktorka Ivana Šmejcová ze Železnice. 

„V kraji je hlášeno celkem 1694 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost je na Jičínsku. Zvláště kvůli pronikavému nárůstu nemocnosti lze situaci hodnotit jako období začínající plošné epidemie," uvedla Veronika Krejčí. V minulém týdnu přitom bylo v kraji registrováno 1383 nemocných na sto tisíc obyvatel.
Josef Kubíček z Oblastní nemocnice Jičín v pátek uvedl, že oddělení ARO a jednotce intenzivní péče interního oddělení bylo doporučeno omezení návštěv.

Základní školy však zatím žádný markantní úbytek žáků nezaregistrovaly.

Nízká absence
„Na škole není taková nemocnost, že by třeba chyběla půlka třídy. Víc dětí chybělo v 5.A, tam se jednalo spíše o střevní problémy. Není to žádná katastrofa," sdělila Jana Stuchlíková z jičínské základní školy na Husově ulici.

Ani ředitel Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Nové Pace Pavel Matějovský nezaznamenal u studentů větší nemocnost. V Podkrkonoší jsou prý otužilí.

Na ZŠ a MŠ Na Daliborce v Hořicích podle vyjádření ředitele Milana Smolíka nemají žádný signál, že by byla větší absence, a to ve školce ani ve škole. Ani na Základní škole Bodláka a Pampelišky ve Veliši nemají podle ředitele Jana Jiterského s chřipkou žádné problémy.