Nešlo jen u pouhé rozdávání letáčků, ale školáci mohli koukat pod ruce budoucím sochařům, cukrářům, kuchařům i kadeřnicím.

Školy seznamovaly nejen s učivem, ale i s možností uplatnění, mimoškolní činnosti, ubytováním a dalšího nástavbového vzdělávání. S deváťáky přišli i někteří rodiče. „Jednu školu už máme vybranou, ale druhou hledáme. Dceru zajímá nejvíce sport, ale s tím se neuživí. Tak musíme zvažovat, co dál. Byla jsem už v Nymburce, kde byla nabídka rozhodně větší," svěřuje se nám Eva Strýhalová z Chroustova.

Jak akci hodnotí učitelé? Za pedagogy hovoří Hana Havlová z I. základní školy v Jičíně. „Myslím si, že je to výborná věc. Zrovna jsme měli třídní schůzky a spousta rodičů žáků devátých tříd byla bezradná, kam děti umístit. Na to navázala tato prezentace, a to je prima. Školy o sobě dají vědět, přijdou s nabídkou oborů, uplatnění žáků i možností dalšího studia. Navíc rodiče nemusí nikam cestovat."

Hana Havlová přiznává, že stále přetrvává větší zájem o studium na středních školách. „Ze strany kantorů se snažíme dětem zatraktivnit učební obory, které přinášejí větší uplatnění v životě. Myslím si, že se to začíná lámat," konstatuje vyučující. Podotýká, že ve třídě je určitá skupinka kluků a holek, kteří už vědí, co by chtěli dělat. Ale polovina třídy prý tápe a nemá představu.

Deváťačka Lenka Haková z Miletína už ale jasno má. „Určitě mě něco zaujalo, ale nabídka je docela malá. V životě bych se chtěla věnovat herectví. Na konzervatoř do Prahy se můžu přihlásit až příští rok, takže zatím hledám nějakou školu," říká tmavovláska.