„Výstavba infrastruktury běží podle plánu, dokončená by měla být koncem srpna 2025. Kolaudace by měla následovat do konce příštího roku. Stávající zástavba byla realizována především v první republice. Ráz a myšlenku jí dal architekt Čeněk Musil. My jsme z ní částečně vycházeli,“ uvedl jičínský starosta Jan Malý.

Nová čtvrť vyroste u lipové aleje v Revoluční ulici naproti sportovnímu areálu a v dosahu centra města. Po dokončení infrastruktury začne radnice zahájí prodej pozemků.

„Ještě nejsme zcela rozhodnutí, jakým způsobem je budeme prodávat. U rodinných domů máme v plánu veřejnou dražbu a nastavené podmínky například pro složení zálohy, získání stavebního povolení do dvou let a dostavění do pěti let. Teprve potom budou pozemky převedeny,“ vysvětlil starosta.

Radnice ve spolupráci s architekty vydala katalog obsahující šestnáct variant rodinných domů, ze kterých si zájemci vyberou, a podle kterých budou stavět.

Vítězný návrh počítá s moderním urbanistickým vzhledem čtvrti a spoustou nové zeleně. I zájemci o vzniklé parcely budou muset respektovat architektonický ráz lokality.
Největší stavba v moderních dějinách Jičína začíná. Z Kasáren bude obytná čtvrť

„Nebudou tam žádné přízemní bungalovy nebo vícepatrové vily. Když vidím nově zastavěné lokality u velkých měst, je tam jeden dům jako druhý. Do řešení interiéru však stavebníkům nebudeme mluvit. Když všechno dobře půjde, stát bude do konce příštího roku rozprodána větší část pozemků. Pak se začne stavět. Je to velmi předběžné, ale řekněme, že nová čtvrť by mohla být hotová v roce 2029,“ doplnil Jan Malý.

Město si na výstavbu infrastruktury vzalo úvěr ve výši 180 milionů korun. Při nákladech 235 milionů korun jde jednoznačně o nejrozsáhlejší záměr financovaný městem v moderní historii Jičína. Cenově srovnatelná byla výstavba koupaliště před patnácti lety, kterou dodnes mnozí považují za předraženou.

„Rozsahem však takový projekt město nikdy nedělalo. Blíží se tomu plánovaná rekonstrukce Ruské a Poděbradovy ulice, což je kilometrový úsek. Plochou a způsobem revitalizace je srovnatelná odpočinková zóna Cidlina s parkem. Jedná se o revitalizaci celého území na ploše sedmi hektarů, kde je mnoho přeložek sítí,“ porovnal investice Petr Hamáček, první místostarosta Jičína, který má v gesci kromě jiného rozvoj města a územní plán a bytovou politiku.

Urbanisticko-architektonickou soutěž řešící území v těsné vazbě na centrum města Jičína vymezené monumentální lipovou alejí a zalesněným vrchem Čeřovka vyhrálo v roce 2013 studio Cuboid Architekti.

„Návrh vytváří obytnou urbánní strukturu, která přirozeně navazuje na současnou zástavbu, kterou respektuje a dotváří její současné kompoziční principy. bytovými domy - městskými vilami. Struktura bytových domů – městských vil, je navržena tak, aby na jednu stranu definovala uliční frontu směrem k aleji, na stranu druhou aby současně využila nepravidelný tvar pozemků k vytvoření příjemně obytného prostředí svým obyvatelům,“ píše se v charakteristice změn území podle vítězného studia.

V nové čtvrti vyroste i dvanáct bytových domů. Developeři se již ptají na podmínky výstavby, ale město nechce pozemky prodávat před dokončením infrastruktury.

Jičín
Rodinné domky s výhledem na Český ráj. Jičín chce zastavět Holínské předměstí

„Zatím jsme spíše v procesu úvah o způsobu prodeje. Počkáme, až bude všechno připravené. Důležité je, že bude, kde stavět, a že víme, že příští rok dokončíme infrastrukturu,“ uvedl Petr Hamáček, podle kterého je otázkou, zda nová čtvrť přiláká do Jičína i nové obyvatele.

„Po revoluci v Jičíně vznikly stovky bytů, ale počet trvale bydlících stagnuje. Dá se usuzovat, že v nové čtvrti budou žít lidé z vyšší střední třídy,“ podotkl místostarosta.

Projekt Kasárna Jičín zahrnuje i nové náměstí, které by mělo být především místem setkávání s pítkem nebo drobnými herními prvky. Obchody budou spíše v přízemí bytových domů. V plánu je i multifunkční objekt, u kterého ještě není jasné využití.

Kasárna se začala stavět v roce 1887 pro jičínský 43. zemský prapor a později pro trutnovský 44. zemský prapor. Po první světové válce sloužila 22. pěšímu pluku Argonskému, jehož jádrem byli francouzští legionáři, a za socialismu pak dělostřelecké brigádě. Po revoluci chátrala. Teprve po letech město našlo pro rozsáhlé území využití a nyní tam zůstaly dvě původní budovy, které budou sloužit jako domov pro seniory. Město projekt označuje jako Kasárna Jičín a tento název nové čtvrti zřejmě zůstane.