Představitelům Nadačního fondu Jičín - město pohádky přijel certifikát předat strážce českých rekordů a kuriozit, prezident agentury Miroslav Marek. Slavnosti při příležitosti Pochodu za Rumcajsem se zúčastnili také regionální politici, osobnosti a dcery samotného Radka Pilaře.

Z pohádky o Rumcajsovi. Ilustrační snímek.
KVÍZ: Jak dobře znáte Rumcajse? V Jičíně má loupežnická rodinka novou lavičku

Za nápadem na vytvoření pohádkové lavičky zasvěcené loupežníku Rumcajsovi a jeho pohádkovému světu stojí Jan Ent. Ředitel hotelu reSTART a člen Komise pro cestovní ruch Jičín říká, že právě na komisi se upekl nápad, že by se lavička hodila do připravované jičínské pohádkové stezky. Sehnal proto výtvarnici Štěpánku Novotnou a zručné místné řezbáře Jana Rampase a Luboše Marxe. Dřevo pro výrobu lavičky darovala rodina Schliků - lavička je vyřezána z jediného kmene 300 let starého dubu. Osázena je třemi polodrahokamy.

Podle výtvarnice Štěpánky Novotné bylo navržení Lavičky Rumcajsovy rodiny velká výzva. Odkaz známého ilustrátora |Radka Pilaře totiž jeho rodina bedlivě střeží, bylo tedy třeba dát pozor na to, aby podoba lavičky věrně odrážela jeho slavné kresby. Nakonec se to podařilo a dcery Radka Pilaře Marina Odvárková a Barbora Komrzyová lavičku posvětily souhlasem.

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

O budoucnosti Lavičky Rumcajsovy rodiny se nyní jedná. V plánu by mělo být její odkoupení městem, o údržbu se zavázal starat Jan Ent a na dofinancování uměleckého díla se vyhlášením sbírky podílí Nadační fond Jičín - město pohádky. Zatím se podařilo od dárců vybrat 44 tisíc korun. Celková cena za lavičku je 350 tisíc, přičemž dosud se podařilo z kombinovaných zdrojů získat 200 tisíc a chybí tak 150 tisíc korun. Cena se skládá především z nákladů na řezbářské práce.

Lavičku Rumcajsovy rodiny můžete podpořit na Donio.cz.

A jaké bylo slavnostní odhalení lavičky? Podívejte se v naší video reportáži..