V pátek 24. května se již počtvrté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají večer v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem.

Na Jičínsku se zpřístupní tyto církevní památky:

V Hořicích kostel Narození Panny Marie, kostel Českobratrské církve evangelické, kde je například připravena prohlídka a komentář o životě sboru. V 19.30 a 21. hodin je plánováno uvedení filmu Milujte své nepřátele. V kostele Narození Panny Marie si příchozí vyslechnou od 18 hodin dětskou bohoslužbu, od 19.15 nejen swingový koncert hudebního spolku Dalibor.

Jičín otevře brány kostela Českobratrské církve evangelické (od 17 hodin zpěvy, přednáška o kořenech křesťanství, prohlídka a promítání dokumentárního filmu o životě Přemysla Pittera), kostel sv. Ignáce zve od 18 hodin na dětskou mši svatou, pořad Děti pro děti a Noc u svatého Ignáce (od 20. do 22. hodin).

Pořad v kostele sv. Jakuba nese název Nechme srdce naslouchat (19. 30 – 22. 00).

Nová Paka zpřístupní Husův sbor CČSH. Tady vás čeká od 17 hodin výtvarná dílna a program nejen pro děti, fotoprezentace sborového života (práce s dětmi, prohlídka sboru, výstava obrazů Vladimíra Tekverka). Průběžně uslyšíte varhanní improvizace Jaroslava Moravce a zhlédnete ukázku a nácvik židovského kruhového tance. V klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie je plánována od 19 hodin prohlídka kostela s komentářem, pro zájemce rodinný kvíz o sladkou odměnu a výstup ke zvonům.

V kostele sv. Mikuláše vyslechnete od 18 hodin koncert smíšeného pěveckého sboru Hlas Nová Paka, následuje prohlídka kostela s výkladem. Sbor Jednoty bratrské pořádá od 17 do 0:30 hodin prohlídku objektu včetně prostor ZŠ Brána, nabízí možnost rozhovoru o duchovních věcech s modlitbou, živou hudbu a od 19 hod. akci pro děti s přespáním.

Velice pestrý program je nachystán do kostela sv. Jiří v Hřídelci, a to již od 17 hodin. Mimo prohlídky se tu uskuteční výtvarná dílna pro děti, přednáška o historii objektu i obce, varhanní koncert a mnohé další.

Ve Vysokém Veselí v kostele sv. Mikuláše Tolentinského vás čeká od 19.05 překvapení bez záruky. Romské písně zazpívá skupina Liščata.

Zeptali jsme se farářů, jak vnímají Noc kostelů?
Aleš Jaluška
Aleš Jaluška, farář

československé církve husitské
Jsem rád, že má církev šanci ukázat, že tu není jen pro pána Boha, ale pro lidi. A že chce především lepší život na této zemi. V Lomnici akci nechystáme, ale zapůjčujeme obrazy do Paky.

Bohdan Čančík.
Bohdan Čančík, kazatel
Sboru Jednoty bratrské
Páteční noc je příležitostí zažít církevní prostory jinak, civilně. Není to bohoslužba ani jiný obřad. Je možnost dostat se tam, kam bych se běžně nedostal a získat objasnění souvislostí.

Pavel Jandejsek
Pavel Jandejsek, farář
římskokatolické církve
Noc kostelů vidím jako příležitost ukázat něco z církevních hodnot veřejnosti, která jinak do kostelů nepřijde. Já sám budu tento večer účinkovat v kostele v Kostelci nad Orlicí.

ANKETA: Víte o letošní Noci kostelů a zúčastníte se jí?

Vendula Erbanová

Vendula Erbanová
Jičín
Ano, Určitě té jedinečné možnosti využiji. Moc ráda se půjdu v pátek podívat do kostela svatého Ignáce tady v Jičíně.

Marie Levová

Marie Levová
Dílce
Já se na návštěvu kostelů nechystám. O tom, že se blíží Noc kostelů, jsem ani nevěděla. Nikdo o tom se mnou nemluvil ani jsem to nikde nepochytila.

Ladislav Drahorád

Ladislav Drahorád
Doksy
O Noci kostelů nevím nic. Jsem nevěřící, a tak mě kostely zajímají jenom z hlediska architektury nebo výzdoby. Teď se na návštěvu některého nechystám.

Ludmila Novozámská

Ludmila Novozámská
Jičín
Já bych velice ráda šla, ale nemůžu. Nesnáším totiž tmu, motám se v ní. Omezují mě zdravotní důvody. Moc mě ale těší, že se takové akce pořádají.

Jiří Patočka
Jiří Patočka
Jičín
Já se asi nezúčastním. O Noci kostelů nevím. To, zda jsem věřící, je jiná otázka. Někdy jsem opravdu hodně. Třeba u maturity nezbývá než hluboce věřit. (jir)