Sto třináct milionů letos uvolní Jičín na investice. Peníze rozmělní do více akcí. Nejnákladnější bude přestavba bývalé VZP na autobusovém nádraží v Polyfunkční komunitní centrum. Letos tu město prostaví 25,5 milionu korun z celkové částky 50,4 milionu. Renovace potrvá dva roky. Prosklená budova bývalého OV KSČM a poté VZP se tak změní v moderní stavbu. Evropský fond uvolní na rekonstrukci 14,5 milionu korun, 850 tisíc dodá státní rozpočet. Dotace na zateplení objektu od státního fondu životního prostředí je 4,3 milionu.

Budovu čeká demolice pláště i demontáž veškerých rozvodů. Zbude z ní jen betonový skelet. Nově získá objekt moderní interiéry, bezbariérový vstup i výtah. V přízemí zůstane zachována pouze kancelář Bus Line a přiléhající lékárna.

Dům se stane sídlem sociálních a poradenských služeb. Nastěhuje se do něho například Tyflocentrum, Občanské poradenské středisko, Péče o duševní zdraví a Oblastní charita Jičín. Královéhradecký kraj si pak od města pronajme patro a půl na zajištění provozu Pedagogicko-psychologické poradny a speciálního pedagogického centra. Jičínská radnice koupila objekt na autobusovém nádraží v roce 2007 od VZP za 15,5 milionu. Cena je již uhrazena formou nájmů.

Teplo pro seniory

V letošním roce se také počítá se zateplením domu s pečovatelskou službou v ulici Přátelství, akce vyjde na 11 milionů korun. Pokračovat bude stavba nové hasičské zbrojnice pro sbor dobrovolných hasičů za 8 milionů.

Novinkou pro Jičín bude instalace podzemních kontejnerů za 3,5 milionu. Městu přitom pomohou při financování evropské zdroje a dotace z ministerstva životního prostředí. Kontejnery budou zapuštěny pod zem u frekventované křižovatky ulic Tyršova a Husova a na nábřeží Irmy Geisslové. „Především na křižovatce Tyršova a Husova docházelo k problémům. V blízkosti je řada provozoven, bytů i základní škola, a tak je zde vysoká produkce odpadu,“ zdůvodňuje tiskový mluvčí radnice Jan Jireš investici. Navíc Husova ulice přivádí turisty do centra a hromady odpadu u kontejnerů nejsou pro Jičín zrovna nejlepší reklamou.

Zkušenosti s podzemní kontejnery na odpad mají už například v Hradci Králové, pořídil si je i Jablonec nad Nisou, Brandýs nad Labem nebo Cheb. Jičín počítá, že do budoucna schová pod zem další kontejnery.

Nutná je rekonstrukce střechy Regentského domu na Valdštejnově náměstí čp. 2, která bude stát necelé tři miliony. Napojení kanalizace Soudná - Sedličky na přivaděč od Valdic vyjde na 2,27 milionu. Necelých 2,5 milionu poputuje na postupnou obnovu jezuitské koleje a dva miliony na výměnu povrchu venkovního hřiště v areálu. Na projektovou dokumentaci na vybudování infrastruktury v oblasti kasáren se počítá s 1,5 milionem korun. To je jen výčet části plánovaných investic.

Mezi neplánované záměry patří výměna toboganu v aquacentru za téměř sedm milionů. Stávající už dosluhuje.

Jičín má do budoucna před sebou další velké výzvy, je to například odpočinková zóna podél Cidliny, zasíťování pro výstavbu v oblasti kasáren, rekonstrukce Masarykova divadla nebo i otázka nového autobusového terminálu.