Dnes šedesátiletý Jiří Tajč nastoupil na Střední ekonomickou školu v Jičíně 1. září 1980 jako učitel výpočetní techniky, později vyučoval účetnictví a ekonomiku. Od 1. března 1990 je ve funkci ředitele Střední ekonomické školy, dnes Masarykovy obchodní akademie v Jičíně. Nyní vyučuje právo.

Prvého září se otevřely pomyslné brány základních, středních a mateřských škol, aby uvedly nový školní rok.

V Masarykově obchodní akademii byl tento význačný den doprovázen gratulací zdejších studentů a bývalých absolventů řediteli Jiřímu Tajčovi, který 2. září slaví šedesátiny.

Nekončící špalír gratulantů nic netušícího ředitele zaskočil. „Nejdříve jsem vůbec netušil, co se děje, až když už mi pátý student podával růži, tak jsem pojal podezření, že se to asi bude týkat mých narozenin. Zpočátku jsem myslel, že půjde jen o skupinu žáků, když jsem viděl tu dlouhou frontu a začaly se objevovat maminky s dětmi, došlo mi, že jde do tuhého," přiznal s dojetím v hlase Jiří Tajč, který je zároveň služebně nejdéle sloužícím ředitelem v regionu.

PŘEKVAPENÍ

Na nápad s vinšováním přišla Veronika Vinšová, která svolala věrné studenty a absolventy pomocí facebooku. Šedesátka bývalých studentů pak podupávala před školou, aby po zahájení školního roku napochodovala do tělocvičny a společně se současnými frekventanty předala svému řediteli gratulaci a růži. Všichni o něm mluvili v superlativech. Václav Kňourek opustil obchodku před pěti lety. „Ke škole jsem měl vždycky dobrý vztah, po absolvování se sem vracím, dnes jsem přišel řediteli popřát. Je to skvělý člověk, na kterého rád vzpomínám."

Lucie Slivová opustila školu před dvěma roky a vzpomíná. „Pan ředitel je hrozně milý, vždycky byl příjemný i při hodinách, chceme mu tímto poděkovat."
Lucie Kliková je už maminkou dvou dětí, absolvovala v roce 2001 a je současnou kantorkou na mateřské dovolené. „Na školu vzpomínám jen v dobrém, pan ředitel byl úžasný, vážím si na něm, že vždycky měl pochopení pro studenty, byl spravedlivý, uznalý, mladistvý, vždycky s námi jednal jako se sobě rovnými. Na jeho hodiny se člověk těšil, nebál se. Bylo to zkrátka fajn."

ÚSPĚCHY

Jiří Tajč školu posunul na nejvyšší žebříčky. V posledních třech letech například získala titul Střední škola roku Královéhradeckého kraje (hlasují studenti). V roce 2000 byla budova díky Tajčově iniciativě a cílevědomosti rozšířena o tělocvičnu s posilovnou.

Ředitel Jiří Tajč se také zasadil o rozšíření studijních oborů obchodní akademie se zaměřením na cestovní ruch a cizí jazyky a obor informační technologie a obor informatika v ekonomice. Stojí také za přejmenováním školy na Masarykovu obchodní akademii.
Když vzpomíná na úsměvné zážitky, vybavuje se mu bývalý student František Jedlička.

„Když jsme v roce 20O2 slavili osmdesáté výročí školy, tak jsem měli i výstavku a tam zveřejněno, kdo nejdéle sloužil jako ředitel. Tehdy to byl pan Holub, který zastával funkci dvaadvacet let. Jedlička mě potkal na chodbě a přál mi: Tak pane řediteli, abyste překonal toho Holuba! A mě v té době vůbec nenapadlo, že se to Jedličkovi splní."

Rozhovor s ředitelem Jiřím Tajčem přineseme v sobotním vydání.