Lokálka odjela
V pátek odpoledne se na zámku Humprecht lidé rozloučili s výstavou ke 110. výročí provozu lokálky do Staré Paky, která zde byla k vidění po celou sezónu. Více snímků v připojené fotogalerii.

Pro návštěvníky byl kromě prohlídek připraven také bohatý kulturní program a kastelánka Dagmar Faměrová si průběh letošní sezóny velmi pochvaluje. „Bylo to sice trošku náročnější, jelikož jsme se opravdu snažili připravit spoustu akcí, ale podle mě můžeme být spokojení. Sezóna byla příjemná a přišlo zhruba stejně lidí jako v loňském roce," usmívá se kastelánka.

Asi nejkrásnější a nejvzácnější dárek dostal zámek už na jaře. Při úpravách okolní zeleně byl jedním ze zahradníků nalezen klíč, jehož stáří tehdy bylo odhadnuto na zhruba dvě stě let. I přesto, že se našel ve velmi zachovalém stavu, putoval do rukou restaurátorů. Teď už je ale zpět na zámku a návštěvníci ho tak mohou spatřit na vlastní oči. 

Klíč, který nalezl zahradník při úpravách okolní zeleně, podle odhadů pochází z konce sedmnáctého století. „Klíč byl ošetřen tak, aby vydržel další dlouhé roky. Návštěvníci ho mohou vidět ve vstupní expozici. Jsme si téměř jisti, že je zámecký a pravděpodobně býval od hlavních dveří," chlubí se kastelánka Dagmar Faměrová, která je na tento nález právem pyšná. „Mám z toho velkou radost. Sice se možná jedná o maličkost a z historického pohledu nejde o žádný převratný nález, ale mě to hodně potěšilo. A kdo ví, třeba při úpravách zámeckého parku narazíme na další podobné historické poklady."

Zámecké komnaty se pro tento rok sice uzavřely, ale kastelánka s kolegy už chystá sezónu další. A návštěvníci se mají jistě na co těšit. „Každý rok se snažíme připravit něco nového, aby lidé měli důvod se na Humprecht vrátit. V příštím roce plánujeme velice zajímavou výstavu kohoutovek, tedy vysokých kol," zve na další sezónu Faměrová a pokračuje: „Výstava bude spjata s jednou historickou soboteckou postavou a kohoutovek tu bude k vidění něco kolem dvaceti plus drobné dokumenty k tématu," láká návštěvníky Dagmar Faměrová, která zároveň doufá, že se posune správným směrem dlouho připravovaná oprava zámku.

PLÁNOVANÁ REKONSTRUKCE

„Věřím, že se už podaří získat nějaké finanční prostředky, aby se jak prostory okolo, tak samotný zámek mohly trochu vyblýskat a zdokonalit," neztrácí naději správkyně památky.

Projekt na rekonstrukci už je těsně před dokončením. „Tento rok se bohužel objevily komplikace s jeho přípravou a termíny, ale město se velmi snaží udělat vše pro to, aby grant získalo. Není to vůbec jednoduchý proces," zamýšlí se kastelánka, která rovněž poukazuje na to, že už proběhlo několik jednání s orgány památkové péče. „Šlo hlavně o to, aby se všichni shodli na postupu věcí, které by Humprechtu mohly pomoci, ale jak to všechno dopadne, je zatím ve hvězdách. Více bychom mohli vědět někdy v polovině příštího roku," uvedla Faměrová.

ADVENT

Zpět ale do roku letošního. I když sezóna už skončila, brány zámku se ještě jednou otevřou, a to v čase adventním. „Tentokrát bude trošku netradičně už desátého a jedenáctého prosince. Návštěvníci se mohou těšit na spoustu koncertů, vystoupí například liberecký sbor, Veronika Vildmanová nebo Jakub Kazda. Prostory zámku budou částečně otevřeny, zpřístupněn bude ochoz nebo akustická hodovní síň. Výzdobu už tradičně zajistí Střední zahradnická škola Kopidlno," zve na vánoční čas Dagmar Faměrová.