„Mnozí lidé ani netuší, že městská policie eviduje ztracené předměty, které k nám doručí nálezci nebo je najdou strážníci včetně opuštěných pejsků," líčí velitel městské policie Karel Juryca.

Své věci prý lidé požadují mnohdy za definitivně ztracené a přitom stačí jen tak málo – po klíčích se pídit na podatelně úřadu, kde je v této chvíli pěkná sbírka nejrůznějších exemplářů od bytů, skříněk i třeba osobního automobilu Audi.

Evidence ztrát

Ztráta peněženky, dokladů, kola, oblečení nebo třeba brýlí je už zaregistrována a předměty uloženy v trezoru nebo skladu. Od loňského roku jsou podle nového nařízení skladovány po tři roky, pak záleží na komisi, jak o osudu předmětů rozhodne. Mohou jít do dražby nebo přecházejí do majetku města.
Nejčastěji lidé přicházejí o doklady, vloni policie zaregistrovala 144 nálezů. „Při ztrátě dokladů oslovujeme majitele s tím, že dokumenty předáme správním odborům. Takže při ztrátě občanského, řidičského průkazu musíte požádat o vystavení nového," upozorňuje K. Juryca.
Na druhém místě jsou mezi „ztracenci" pejsci, vloni jich bylo 101 a všichni byli předáni jičínskému útulku.

Vloni nálezci odevzdali také 49 peněženek a sedm kol, ostatních předmětů bylo 186. Evidenci a vydání předmětů má na starosti Petr Krejčí. „Vzpomínám na jeden kuriózní případ, kdy pán si ráno koupil mobilní telefon a ten den ho při vánočním večírku ztratil. Měl ale štěstí, nálezce ho odevzdal u městské policie, na kterou se za několik dnů nešťastník obrátil."

Poctivý nálezce

Zjišťujeme také, že například za dvanáct let požadoval vyplacení nálezného při objevu finanční hotovosti pouze jeden člověk. Vloni byla nejvyšší ztracenou hotovostí částka dvacet tisíc korun.

„S nálezcem vyplníme formulář a poučíme ho, že má nárok na náhradu nutných nákladů jako je třeba jízdné. Požadovat může svěření věci, to se týká pejsků, které může mít tři roky ve svém opatrovnictví. Požadovat může nabytí předmětu, a to rovněž po uplynutí tří let. Má právo uplatňovat i nálezné, což se děje mimořádně," konstatuje velitel a se zdviženým prstem nám připomíná, že na základě zákona na ochranu osobnosti strážníci údaje o nálezci nesdělují. „Přesto lidé mnohdy nechávají nálezy položeny před naší služebnou, aby nemuseli dostát formalitám, asi mají strach," míní strážníci.