Lidé znovu bedlivě sledují televizi a všechna dostupná média a stále mají před sebou nezodpovězenou otázku: Kdo byl útočníkem v kadeřnictví, je Nečesaný vinen či nevinen?

Případ Nečesaný
únor 2013 – v hořickém kadeřnictví byla brutálně napadena a oloupena 53letá žena.
- Nečesaný se přihlásil jako svědek
- policie mladíka zadržela a obvinila z pokusu o vraždu
listopad 2013 – začalo hlavní líčení u Krajského soudu v Hradci Králové. Nečesaný vinu odmítl
leden 2014 – soudci mu za pokus o vraždu udělili 16 let vězení
březen 2014 – Vrchní soud vrátil případ do Hradce Králové
květen 2014 – hradecký soud opět poslal Nečesaného na 16 let do vězení
červenec 2014 – Vrchní soud snížil mladíkovi trest na 13 let
říjen 2014 – obhájci podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Později je stáhli
květen 2015 – Nejvyšší soud projednal stížnost pro porušení zákona, kterou podala exministryně Helena Válková, a zrušil Nečesanému trest.

 Právě Hořice byly posledním bydlištěm Lukáše Nečesaného, ve městě trubiček studoval čtvrtým rokem ekonomickou školu a právě zde došlo k útoku na kadeřnici.

Jeden z Lukášových spolužáků k znovuotevřenému případu nyní říká: „Podle mého názoru je to z obou stran velmi divná záležitost, pokaždé se objevují jiné informace. Bude to ještě běh na dlouhou trať, ale pevně věřím, že pravda zvítězí. Soudní proces jsem nesledoval, o nevině musí rozhodnout někdo jiný, ne já. Lukáše ovšem znám a doufám, že to on nebyl."

Další mladý muž z Hořic případ komentuje slovy: „V kauze Lukáš Nečesaný je hned několik nesrovnalostí a hořičtí občané skutečně nevědí, kde je pravda. Na středečním soudním jednání totiž napadená kadeřnice najednou změnila svou výpověď a označila ze pachatele právě Lukáše. A to i přesto, že bezprostředně po útoku na její osobu popsala útočníka zcela jinak. Otázkou nyní je, zda se jí skutečně mohla vrátit paměť. Lukášovy naděje se tak v těchto dnech ubírají k výpovědím soudních znalců. Mnozí obyvatelé Hořic však celou kauzu opět bedlivě sledují."

Květen 2015

Nejvyšší soud pro nedostatek důkazů zrušil Nečesanému rozsudek a ten se v květnu ocitl na svobodě. V Hořicích se tehdy znovu rozvinula živá debata. „Zajímá nás především, kde je pravda. Jestli zatkli nevinného člověka, který si odseděl dva a půl roku za mřížemi, tak to je hrůza. Rozbrečela jsem se, když jsem to viděla v televizi," svěřila se nám žena, která Lukáše vídala odmalička. 

Vinen či nevinen?

„Rodiče Šárku i Láďu znám léta, i babičku a dědu, u kterých Lukáš žil. Vím, že měl problémy v liberecké škole kvůli drogám, proto ho rodiče nechali studovat v Hořicích. Není mi jen jasné, že napadená kadeřnice útočníka nepoznala. Z druhé strany, jestli se dají podplatit soudy, tak i to je hrůza," zamýšlí se nad případem bývalá spolužačka Lukášových rodičů.

Paní Alena sleduje vývoj kauzy v tisku a televizi. „Moc se k tomu ale vyjádřit nemůžu. Jen bych si přála, aby to bylo spravedlivě posouzeno. Jak to ve skutečnosti proběhlo, to nikdo nezainteresovaný říct nemůže. Je jasné, že mám trochu strach. Ale myslím si, že soud to vyřeší správně," rozvádí.

„Přiznám se, že nejsem z Hořic, ale bydlím nedaleko. Moc ten případ nesleduji a ani se tím nechci zabývat," tvrdí jednoznačně Adéla. „O případ se nezajímám, nic o tom nemůžu říct," odvětila Petra.

Znovu hořickým studentem?

Je květen a mluví se o tom, že třiadvacetiletý Lukáš se má znovu vrátit do Hořic a odmaturovat. Zástupce ředitelky Gymnázia, střední odborné školy, středního odborného učiliště a vyšší odborné školy Hořice Jaroslav Kostelníček v uvedl, že rodina jedná s ředitelkou Hanou Richtermocovou. „Lukáši samozřejmě tak jako každému druhému studentovi umožníme uzavřít vzdělávání maturitou, pokud budou ovšem splněny všechny zákonné podmínky," uvedl v květnu Kostelníček.

„V tuto chvíli se o tom jedná a nejsme tak daleko, abychom říkali, jak to bude a dávali nějaké závěry," uvedla v červnu ředitelka H. Richtermocová.
Na konci srpna se ale situace mění.

„V červenci mu uplynula dvouroční lhůta, kdy měl přerušené studium. Pan Nečesaný měl dokonce zájem se na školu vrátit a dodělat si zde maturitu. Udělali jsme mu i speciální rozpis. Když však viděl tu hustotu předmětů a kvanta zkoušek, tak se rozhodl na naší škole nepokračovat. Podle mých informací dokončí studium na škole v severních Čechách," řekla Deníku ředitelka školy Hana Richtermocová.