O různých řešeních debatoval dopravní inspektorát s krajským úřadem a Ředitelstvím silnic a dálnic několik let, výsledkem je právě vznikající odbočovací pruh ve směru od Nové Paky na Lužany. "Na základě výsledků zadané bezpečnostní inspekce dojde v rámci stávajícího šířkového uspořádání změnou vodorovného dopravního značení k vytvoření levého odbočovacího pruhu," uvedla mluvčí ŘSD Petra Drkulová.

Podle průzkumu Deníku vycházejícího z dat České asociace pojišťoven je nepřehledný úsek na hlavním tahu mezi Prahou a Krkonošemi jedním z nejrizikovějších míst na silnicích Jičínska. Obzvlášť v dopravní špičce je odbočení na křižovatce u stejnojmenného motorestu Na Špici adrenalinový zážitek i pro nejotrlejší řidiče. Na odbočkách od Dřevěnice i směrem od Lužan upravují přednost STOPky, na I /16 je navíc v úseku přikázané omezení rychlosti na 70 km/h. Dopravní značení ale mnozí řidiči nedodržují.

Restaurace U Stránských patří k vyhledávaným obědovým podnikům.Kuřecí řízek (150g) se salátem v poledním menu stojí 140 korun.
Obědová menu na Jičínsku za rok zdražila. Řízek s přílohou až o dvacku

Situaci neulehčuje řidičům ani fakt, že odbočka na Jičín směřuje přímo na západ, tudíž v podvečerních hodinách je při křižování jízdních pruhů nebezpečně oslňuje slunce a výhledu do zatáčky z části brání také plot u restaurace. "Už bylo načase, aby se tam něco změnilo. Mluvilo se o kruhovém objezdu, ale ten by asi nic nevyřešil," uvítala informaci o probíhající změně dopravního značení řidička Daniela.

Současné omezení rychlosti na 70 km/h instalovali dopravní policisté na podzim roku 2018, jen půl roku na to došlo na křižovatce ke smrtelné dopravní nehodě. Pětatřicetiletý řidič nedal přednost autě, ve kterém kromě řidiče cestovaly také dvě nezletilé dívky. Na místě musel zasahovat i vrtulník.

Máte kuchyň? A mohla bych ji vidět?
Akce Kulový blesk: Školní kuchyň čeká obnova. S obědy pomůže i nemocnice

I proto krátce na to odpovědné orgány znovu otevřely debatu o změně dopravního značení, ve hře tehdy byly i stavební úpravy. Jičínský dopravní inspektorát ale vytvoření okružní křižovatky nepovažoval za efektivní. "Pokusíme se iniciovat možné zbudování levého odbočovacího pruhu pro směr od Nové Paky na Lázně Bělohrad," doplnil tehdy vedoucí dopravních policistů Petr Dejmek.

Po dlouhých debatách nakonec na levý odbočovací pruh na Lužany dojde. " V současné době je osazeno svislé dopravní značení a vyměřeno a naznačeno umístění vodorovného dopravního značení. VDZ bude realizováno ve dvou dnech, jakmile klimatické podmínky dovolí," doplnila Drkulová. V tuto chvíli je budoucí vodorovné značení na silnici vytečkované, doprava zatím plyne ve starém režimu.

Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na alkohol na Jičínsku
Dopraváci vyjeli do ulic, zaměřili se na drogy a alkohol za volantem

Záměr vytvořit odbočovací pruh uvítali také starostové přilehlých obcí. "Samozřejmě bychom byli rádi, protože ten úsek je opravdu rizikový. Nejen u odbočky na Lužany, ale třeba i při odbočování z I/16 do Dřevěnice," uvedl bývalý starosta Dřevěnice Dušan Vrabec. Ten ale ŘSD podle Drkulové zatím nemá v plánu. "Rozsah změn byl odsouhlasen Policií ČR a Krajským úřadem KHK a v současné době se o dalších změnách neuvažuje," dodala mluvčí ŘSD.