„V létě byla návštěvnost vyšší v porovnání s loňským rokem o deset až patnáct procent. Tři měsíce jsme měli kvůli epidemii zavřeno, a to se už nesrovnalo. Bylo to milé, když k nám lidé dorazili,“ povzdychla si Dagmar Faměrová, dlouholetá kastelánka zámku, který byl v roce 1668 vybudován pro Humprechta Jana Černína z Chudenic. Lovecké sídlo nad Sobotkou nabízí pohled do 27 místností a akustického hodovního sálu s ozvěnou. Ve druhém patře se pak otevírá vyhlídkový ochoz.

Letošní sezóna byla navíc poznamenána absencí všech doprovodných programů, na které tu jsou místní zvyklí. „Snažili jsme se je nahradit hudební pohlednicí účinkujících, kteří u nás pravidelně vystupují. Ještě se chystáme zakomponovat vánoční písně do vánočně vyzdobeného interiéru památky. Připomeneme tak zámek věrným, kteří chodili na koncerty,“ říká kastelánka o hudebním mostu, který spojí uzavřený Humprecht s veřejností.

Národní kulturní památku si brzy převezmou od její správkyně stavbaři. Ke konci října zdejší radnice vypsala výběrové řízení na zhotovitele revitalizace památky a 5. listopadu si zájemci přišli prohlédnout objekt. Město Sobotka získalo na projekt za 47 milionů 40 milionů z EÚ, sedm milionů bude uhrazeno z veřejných zdrojů.

Zásah má řešit především nevyhovující stavebně technický stav zámku, revitalizaci interiéru i exteriéru.

Unikátní zámeckou stavbu čeká výměna kletovaných omítek, oprava cihlových podlah v přízemí, renovace truhlářských částí i oprava kamenných ostění oken a další dílčí stavební úpravy. V samotné věži stavbaři zhotoví vřetenové schodiště, aby se lidé mohli podívat až pod střechu památky. Zcela novou tvář získá i pokladna v přízemí, projekt počítá i s péči o expozici a řešením osvětlení.

„Na terase okolo zámku bude naznačena barokní zahrada,“ připomíná další novinku kastelánka. Renovace soboteckého sídla má být ukončena v závěru roku 2023.Poslední velké opravy zámek vylepšily v polovině osmdesátých let, tehdy stavbaři opravili jeho vnější část včetně střechy. Interiéry prošly jen částečnou úpravou.

Příští sezóna tak bude podle kastelánky stavbou limitována, ale Humprecht pro veřejnost přesto otevřou.„Část prostor necháme přístupných, i když zatím netušíme, jak budou jednotlivé fáze oprav vypadat,“ slibuje Dagmar Faměrová, duše soboteckého skvostu.