Trasa budoucí cyklostezky už je vytyčena, termín realizace je ale zatím v neznámu. Cesta povede přes Chlum přesně po vrstevnici, tudíž bude snadno sjízdná i pro majitele kolečkových in-line bruslí. Plán jde ale ještě dále. Přibližně v polovině trasy je dnes mokřad, na jehož místě dříve býval rybníček. Projekt bude počítat s jeho obnovou.

„Historicky vzato, rybníček v krajině byl a určitě by pomohl životnímu prostředí i retenčním možnostem krajiny," sdělila starostka Holovous Martina Berdychová, která myšlenku velmi podporuje. Dodala, že vedení Hořic nápad kvituje.

Vznesli jsme proto dotaz i na hořického starostu Ivana Doležala. „Cyklostezky jednoznačně ano," odvětil s tím, že cesta u koupaliště Dachovy se osvědčila. „Ale bude těžké připravit stavbu. Musíme jednat ne s jedním, ale vícero majiteli. To však nejsou nepřekonatelné překážky. Jsem toho názoru, že problémy jsou tu od toho, aby bylo co řešit. Jakmile se do toho obujeme, půjde to," ujistil.

Jeden z těchto majetkových problémů se možná rozlouskne v souvislosti s prováděním církevních restitucí. Oblast bývalého rybníčku je totiž co do vlastnických práv komplikovaná. Pozemkový úřad proto před třemi lety nevydáním stavebního povolení záměr zablokoval. Cyklostezka mezi Holovousy a Hořicemi nemohla vzniknout. Narovnání práv v rámci restitucí situaci projasní. Bude pak zřejmé, které pozemky patří církvi a jaké mají jiného vlastníka.

Náklady ani termín výstavby dosud nejsou známy, téměř jisté však je, že půjde o dotovanou investici. Mohlo by přispět ministerstvo dopravy.