V celé republice se do ní zapojí přes 680 obchodů. Potraviny, nejlépe trvanlivé a drogistické zboží, které lidé v sobotu nakoupí a předají na místě dobrovolníkům, nejprve zamíří do potravinových skladů. Následně k potřebným lidem, kteří jsou v tíživé situaci, nejčastěji matkám samoživitelkám, seniorům nebo lidem v azylových domech. „Počet takových lidí roste, proto je hmatatelná pomoc velice přínosná,“ říká Martina Vágner Dostálová z Oblastní charity Trutnov, která zajišťuje sbírku ve spolupráci s potravinovou bankou v Hradci Králové.

Nejlepší je podle ní darovat trvanlivé produkty, které lze přímo zkonzumovat. „Ideální jsou hotová jídla, konzervy, paštiky, těstoviny, polévky v sáčku, přesnídávky, piškoty, vitamíny,“ jmenuje nejvhodnější produkty. V Trutnově loni vybrali rekordních 2067 kg potravin. „Lidé, kteří pomáhají nákupem potravin, oceňují, že podpora zůstává v regionu, v místech, kde žijí,“ dodává.

Jakmile Národní potravinová sbírka v sobotu v 18 hodin skončí, putuje získané zboží do potravinového a humanitárního skladu, který je pod kontrolou Krajské veterinární inspekce. Odtud míří k lidem, kteří je nejvíce potřebují. Kam konkrétně půjdou, řeší Oblastní charita v úzké a osvědčené spolupráci se sociálním odborem Městského úřadu v Trutnově. Loni se tak dostalo vybrané zboží k více než tisícovce lidí Trutnovska.

Na třinácti místech

V Královéhradeckém kraji se můžete zapojit do Národní potravinové sbírky na třinácti místech v Hradci Králové, na šesti v Trutnově a také ve Dvoře Králové, Vrchlabí, Náchodě, Jaroměři, Jičíně, Hořicích a Rychnově.

Národní potravinovou sbírku organizuje Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, Nadějí, Armádou spásy a Charitou Česká republika. Na realizaci sbírky se podílí také řada neziskových organizací a tisíce dobrovolníků.