První parcely budou zřejmě k prodeji na konci roku 2015.

„Optimisté říkají konec 2015, realisté tvrdí, že to bude až v roce 2016," zhodnotil starosta Jiří Liška.

Na otázku ohledně ceny parcel rada nedala konkrétní odpověď. Podle Ladislava Bryknera proběhnou dražby, přičemž základní ceny budou odrážet náklady, které do úpravy lokality Jičín vloží. Město se chystá investovat do výstavby infrastruktury a inženýrských sítí, za což může zaplatit i několik desítek milionů korun. „Podle mě bychom určitě měli prověřit dotační tituly, jestli třeba nelze získat nějaké státní peníze. Infrastruktura bude velmi drahá," řekl Ladislav Brykner. „Město chce náklady vyrovnat prodejem parcel, ale vše je třeba zvážit. Skončit v kasárnami hluboko v mínusu, to bychom tedy opravdu nechtěli."

Firma Cuboid Architekti právě dokončuje územní studii na oblast po kasárnách. Poté začne pracovat na katalogu domů. Radnice je ve dvou protichůdných silách. Nepřeje si, aby oblast obsadily příliš kreativní nápady jednotlivých architektů. Stejně tak ale nechce zájemce zbytečně limitovat.

Katalog bude obsahovat asi deset šablon. „Zájemce si vybere dům, ale pak bude muset pamatovat, že souvisí s určitou parcelou. Anebo obráceně, pokud se mu zalíbí parcela, budou mu předloženy typy domů, které se k ní hodí," uvedl Jiří Líška.

Jičínská rada, s opatrností sobě vlastní, nicméně ujišťuje, že městský úřad posoudí každý koncept a že katalog budou sloužit jako nápověda.

Lokalita kasáren budí pozornost veřejnosti. Mimo jiné se o její budoucnost zajímá i Spolek občanů a přátel města Jičína. Spolek navrhuje prodloužení ulice Čsl. armády, která vybíhá z kruhového objezdu. Podle spolku by mohla končit až u Základní školy Soudná. „Občanská veřejnost rovněž nepřijme jakékoliv rozšíření výjezdů z přejezdů lipové aleje za účelem větší bezpečnosti na úkor ničení dalších lip a vzácného prostředí," píše v dopise předseda spolku Petr Krupka.

Co se týče protažení ulice Čsl. armády, starosta Jiří Liška apeluje na střízlivý pohled. Jičín podle něj nebude mít v dohledné době na investici peníze. „Myšlenka je to zajímavá, o úpravě ulice v lipách diskutujeme. Ale prozatím s tím nepočítejme. Spolek občanů má dobré připomínky, ale často je až příliš velkorysý. Více, než si město ze svého rozpočtu může momentálně dovolit," konstatoval starosta s poukazem na jiné doporučení, kdy spolek radnici nabádá vybudovat silnici přes Cidlinu mezi Novým Městem a ulicí Popovická.