Všichni prodejci potvrdili, že lidé jsou konzervativní a sáhnou po klasice. To znamená v tomto pořadí: po vanilce, čokoládě a jahodě. První dvě jsou oblíbené u dospělých a starších zákazníků, jahoda naopak jednoznačně vítězí u dětí.

Jadranská točená zmrzlina na Husově ulici poblíž plastiky dráčka je známá tím, že experimentuje s netradičními příchutěmi. Nabízí jedenáct druhů. Hitem léta se tak stala vodová zmrzlina „višňovo-zelené" jablko. Na druhém místě je jahoda ve vodové verzi. Odbyt je závislý především na počasí, v průměrném letním dnu to však je okolo čtyřiceti litrů zmrzliny za den.

Ostatní oslovení prodejci se spoléhají na klasický výběr. Oblíbené okénko na rohu Žižkova náměstí nabízí vanilkovou, čokoládovou a jahodovou zmrzlinu. „Hodně jede trojkombinace, když se návštěvníci nemohou rozhodnout, jakou příchuť si dají," uvedla obsluha okénka. „Denně spotřebujeme hodně zmrzliny, nedokážeme to odhadnout. Chladič naplňujeme minimálně desetkrát denně. Občas ani nestíhám míchat," zhodnotila jedna z brigádnic. Zmrzlinu zde zákazník dostane do belgického vaflového kornoutu, který sesadil z trůnu tradiční oplatkový.

Jednu míchanou

Míchané zmrzliny vedou i v cukrárně a kavárně naproti kostelu sv. Jakuba. Nejčastějšími kombinacemi jsou vanilka jahoda a vanilka čokoláda. Z hlediska kornoutů lidé již tak konzervativní nejsou. Nejoblíbenějším je stále klasická oplatka, jeho pozici ale úspěšně stíhá tvrdý vaflový kornout.

V cukrárně a kavárně na Valdštejnově náměstí vládne vanilka. Poráží všechny ostatní druhy, a to včetně čokolády.

„Většinou si dávám vanilkovou. Na čokoládovou musím mít prostě chuť," řekl turista Antonín Pavel. „Zmrzlináři vědí, jak na mě. Když jsem na dovolené, nedokážu zmrzlině odolat. A pokud zrovna třeba nemám chuť, moje děti mě prostě zlomí. Dám si kopeček s nimi," rozpovídal se.

Poslední dvě jmenované prodejny cukrárny u kostela a na náměstí měly na konci školního roku zvláštní akci pro prvňáčky. Pokud školáčci přišli s vysvědčením, dostali odměnu, a to zmrzlinu navíc nebo bonbóny. Jadranská zmrzlina na Husově ulici je zase smířlivá k nešťastníkovi, který dobrotu omylem vyklopí na zem. Dostane zdarma novou. (erl)