Nad chystanou změnou kroutí hlavou i Fwbl. Rudolf Koldovský z tradiční historické jednotky č. 73 se sídlem v Železnici. Jednotka má v současné době 15 členů a funguje šestadvacátým rokem.

Ilustrační foto.
Zabavit všechny zbraně je nesmysl

„Šestadvacátým rokem organizujeme ukázky z války 1866 a naše zbraně (vz.1854) nepodléhají podle zbrojního zákona registraci. To se týká všech zbraní výroby do roku 1890. Požadována je pouze tormentační (tlaková) zkouška. Všem nám připadá nový záměr absolutně nesmyslný, neboť vojenskou historií se zabývají desetitisíce mužů po celém světě. Mám kamarády v USA, kde se při bitvách schází 27 tisíc vojáků z celého světa. Nevím, kam se Evropa řítí, ale Američané by si nenechali na svá práva sáhnout, " zvyšuje hlas rozhořčený Koldovský a rozčíleným hlasem pokračuje: „Zbraně nejsou nebezpečné, nebezpečný může být člověk, který je používá. Dějiny lidstva jsou dějiny válek, a ty se musí připomínat, aby žádné další nebyly." Jednotka připomíná i události z období první světové války 1914 – 1918. „Tady používáme zbraně, podléhající registraci, ty jsou podle našich zkušeností naprosto bezpečné."

Ohrozí nás teroristé mušketami?

Východní Čechy - Poslední salva a nezaměnitelná vůně střelného prachu zřejmě zmizí v propadlišti dějin. Vojenské spolky a nadšenci, kterým učarovaly staré zbraně, se bojí černého scénáře, který poslední měsíce píše Evropská komise. Nese název Směrnice o zbraních.

SOUMRAK SPOLKŮ

Směrnice ruší současnou podobu kategorie zbraní D, která nepodléhá registraci, a přesouvá ji do kategorie C, kde jejich majitelé musí vlastnit zbrojní průkaz nebo licenci. Do kategorie D až do tohoto zásahu patřily právě zbraně používané při rekonstrukcích historických bitev. Například repliky určené pro střelbu výhradně slepými náboji nebo zbraně zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových či perkusních zámkových systémů.

Ilustrační foto
Kuřáci mají od května smůlu, nezapálí si ani v hospodách

„Pokud tuto normu v celém jejím rozsahu převezme také české právo, tak to bude nejenom soumrak nad všemi vojenskými spolky, ale také nad mnohými historickými slavnostmi," říká jeden z odpůrců nové normy a zároveň ředitel vzpomínkových akcí Königgrätz 1866 Radek Balcárek.

Celý problém vidí i v širších souvislostech. Pracuje totiž i jako člen bezpečnostního výboru zastupitelstva kraje a komise pro rozvoj cestovního ruchu města Hradce Králové.

ZTRACENÉ MILIONY

„Pokud se jedná o připomínky bitvy u Hradce Králové, tak v případě přijetí této normy hrozí její konec. A to by byla významná ztráta pro cestovní ruch v našem regionu.