VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zubařskou pohotovost najedete až osmdesát kilometrů

Východní Čechy– Začnou–li Východočecha bolet zuby mimo obvyklé ordinační hodiny stomatologů, většinou to je průšvih jako hrom. Do „hry“ musí vstoupit několik faktorů: obecné povědomí, internet, auto a řidičák nebo šofér svozem.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Jakmile jediná z podmínek vypadne, nastává kalvárie.

Podle nedávného zjišťování Deníku je situace se zubními pohotovostmi mizerná v celé republice. Východočeský region na tom není o nic lépe.

Síť zubních pohotovostí je i zde více než děravá.

Služba, která funguje nepřetržitě, tedy i v noci, je v podstatě výjimečná a omezuje se jen na krajská města.

Rozpis působí plně

Na první pohled se zdá, že je stomatologická pohotovost o víkendech zajištěná v celém regionu.

Na webových stránkách obou krajů jsou seznamy ordinací se službami po celý rok. Jméno lékaře, telefonní číslo. Jenže to je každý víkend někde jinde. Královéhradecký kraj je rozdělen do několika oblastí, v každé se střídají tři čtyři města.

Jeden týden tam, další týden jinde, pak zase jinde.

Ordinační doba je všude stejná, a to pouze od osmi do dvanácti hodin.

Potíž první: pacient musí dopředu vědět, že má hledat na internetu.

Pak je třeba mít PC připojený k síti a umět vyhledávat.

Nebo může volat dispečink pohotovosti, aby mu řekli, která ordinace právě slouží.

Rovněž potřebuje auto nebo si vzpomenout včas.

Případ z Broumovska: Když má službu ordinace v Machově, pacient z Meziměstí by to měl zjistit do sedmi ráno. V 7.17 hodin mu jede vlak do Bezděkova. Tam přestoupí na autobus do Machova. Musí být ošetřen do půl desáté, jinak by na další spoj domů čekal do půl jedné odpoledne. Autem to je sice jen 20 kilometrů po silnicích III. třídy, musí však věřit, že v zimě budou cesty protažené. Nebývají.

Na všech místech je jednotná ordinační doba od osmi do 12 hodin. Pak mohou pacienti využít pohotovosti v krajském městě, ta slouží od osmi do 22 hodin.

Třeba ze zmiňovaného Meziměstí do Hradce Králové to je vlakem i autem 75 kilometrů, cesta trvá oběma prostředky hodinu a půl. A takový pacient ze Špindlerova Mlýna se bude s bolavými zuby na krajskou pohotovost v zimě klouzat 86 kilometrů.

Ještě větší zmatek

V Pardubickém kraji funguje naoko propracovaný, ačkoliv pro pacienty poněkud komplikovaný systém zubních pohotovostí.

Kraj je rozdělen na šest oblastí, přičemž v každé z nich se o víkendech střídají jednotliví zubaři ve svých „domácích“ ordinacích.

Lidé s nečekanými bolestmi zubů si tím pádem musí nejprve zjistit, kdo právě v daný víkend – a nejčastěji pouze dopoledne – pohotovost zajišťuje. Například v oblasti Lanškrounsko – Žambersko se ve víkendové pohotovosti pravidelně střídá zhruba 25 zubařů v desítce měst a obcí.

Rozpis jejich služeb by lidé měli operativně najít; kromě vývěsních desek obecních úřadů jsou také na internetu.

Tedy i v Pardubickém kraji je k nenadálému ošetření zubů nutná počítačová gramotnost.

Na Svitavsku lze zjistit rozpis služeb po telefonu. Pokud ovšem toto telefonní číslo znáte.

V neděli ráno vám asi nezbude, než s bolavými zuby sednout opět k počítači a hrát pokr s vyhledávačem.

V praxi se pak může klidně stát, že člověk z téměř dvacetitisícových Svitav musí s bolestmi zubů zajet až do 28 kilometrů vzdáleného Jevíčka.

Druhou možností Svitavských je zjistit rozpis služeb v sousední oblasti – zda někdo třeba náhodou neslouží v bližší Poličce či Litomyšli.

Z některých vesnic na hranicích kraje může vzdálenost k nejbližšímu zubařovi dosáhnout až 40 kilometrů.

Sázkou na jistotu jsou Pardubice. V tamní krajem zřizované nemocnici funguje stomatologická pohotovost ve všední den od 17 do 21 hodin, v o víkendech a ve svátcích od osmi do 18 hodin.

I vozem to je do krajského města daleko: z Králík do Pardubic ujede nemocný například 85, z Březové nad Svitavou 84 kilometry.

Zubní pohotovosti

„Kloktám šalvěj a nadávám“

Východní Čechy – V Holicích na Pardubicku se příjemně žije i bez auta. Pokud máte jízdní kolo – a zdravé zuby.

Ve městě sice funguje Lidl, gymnázium a několik heren, se zanícenou dásní ovšem místní o víkendu musejí do Pardubic.

Podle mapy to je necelých dvacet kilometrů. Autem půl hodiny, dopravou půl dne (když první tři čtyři kilometry člověk ujde pěšky).

Vyjet například v sobotu ze Starých Holic, to je skoro totéž, jako cestovat z Kamčatky. Lidé bydlící vysoko na Koudelce do Pardubic doslova vidí. Nedostanou se do nich. O Podlesí a Rovensku raději ani nemluvit. Autobusy ani lokálka nejezdí.

Senioři, kterých tu žije opravdu dost, internet nemají a auta běžně nepotřebují.

„Děti bydlí ve městě a není na ně spolehnutí. Soused má auto, ale rád si dá o víkendu pivo. Tak si uvařím šalvěj ze zahrádky, kloktám tím, čekám na pondělí a nadávám na tu báječnou zdravotnickou péči,“ směje se čiperná holická důchodkyně.

Kdo nemá auto a internet, musí mít zdravé zuby či pevnou vůli

Východní Čechy – Zubařů je v České republice málo. „Statistiky jsou opravdu hrozivé,“ říká Pavel Chrz, nový prezident České stomatologické komory.

Na mnoha místech lidé vůbec nevědí, kde večer nebo o víkendu vyhledat zubní pohotovot. Co by jim šéf stomatologické komory poradil?

„Připravili jsme a před nedávnem spustili na našich webových stránkách www.dent.cz speciální sekci s rozpisem zubních pohotovostí. Návštěvník v ní zjistí, kde, kdy a kdo v daném místě zrovna slouží. To je bohužel zatím vše, co můžeme v tuhle chvíli dělat. Zbytek je otázkou změny zákona. Nicméně všude má pacient možnost nechat se s akutním problémem ošetřit. Není místo, kde by žádná pohotovost nebyla. Někdy sice musí člověk ujet třeba dvacet kilometrů, ale ve vzduchoprázdnu není,“ domnívá se teoreticky Pavel Chrz. Sice to místy platí, ale ne pro každého: Kdo nemá internet, auto či ochotného řidiče s vozem k dispozici, ve vakuu se rázem ocitá.

ROZHOVOR: Za čtyři roky budou lidé hledat zubaře jen velmi těžko, říká Chrz


Dentistů je v Česku příliš málo a bude jich stále méně. „Statistiky jsou opravdu hrozivé,“ říká Pavel Chrz, nový šéf České stomatologické komory.

Lidé na spoustě míst v Česku mají problém, pokud je začne bolet zub večer nebo o víkendu. Nevědí totiž, kam zajít na ošetření. Co byste jim jako šéf stomatologické komory poradil?

Připravili jsme a před nedávnem spustili na našich webových stránkách www.dent.cz speciální sekci s rozpisem zubních pohotovostí. Návštěvník v ní zjistí, kde, kdy a kdo v daném místě zrovna slouží. To je bohužel zatím vše, co můžeme v tuhle chvíli dělat. Zbytek je otázkou změny zákona. Nicméně všude má pacient možnost nechat se s akutním problémem ošetřit. Není místo, kde by žádná pohotovost nebyla. Někdy sice musí člověk ujet třeba dvadet kilometrů, ale ve vzduchoprázdnu tedy rozhodně není.

Co by se podle vás mělo legislativně upravit?

Zejména je nutné jasně a zřetelně stanovit, kdo je za organizaci a provoz stomatologických pohotovostí zodpovědný. Dnešní podmínky jsou totiž jen velmi vágní, což potom způsobuje problémy, například při financování těchto služeb.

Popište prosím, jak zubní pohotovosti fungují nyní.

Pohotovost ve většině případů slouží zubař ve své ordinaci. Zdravotní pojišťovna mu zaplatí pouze za odvedenou práci. Pokud k němu tedy třeba v sobotu přijde pět pacientů, kterým ošetří například kaz, tak na tom velmi prodělá. Těch pár stokorun, které dostane, mu náklady na nájem či plat sestry nepokryje ani náhodou. Nedivím se proto kolegům, že pohotovosti sloužit nechtějí.
Někde už to navíc funguje tak, že stomatologické pohotovosti organizuje a platí kraj ve svých nemocnicích. Platí například paušálně pět set korun za hodinu. Myslím si, že podobný systém by byl nejrozumnější. Právě to ale musí změnit zákon.

Může zubař odmítnout sloužit pohotovost?

Většinou je to tak, že podle našich stavovských řádů se na tom podílet musí. Nyní na jednoho vychází služba tak jednou až dvakrát do roka. Je to sice na základě dobrovolnosti, ale komora v tom vytváří silný tlak. Podle mě by v novém zákoně měla být zakotvena i tato povinnost sloužit pohotovosti.
Kromě nejasného fungování pohotovostní služby jste po svém předchůdci zdědil také problémy se stárnutím zubařů. Jak s tím chcete bojovat?
To je jednoduché, vysoké školy musí přijímat více studentů zubního lékařství a vychovávat je. Lékařské fakulty se hájí tím, že je to velmi drahé. Mají pravdu. Studium jednoho stomatologa stojí dvě stě tisíc ročně, škola ale na něj od státu dostane jen sto třicet tisíc. Zubaře tedy vychovává na úkor jiných lékařských specializací, proto jich nemůže učit tak moc. Ministerstvo školství a stát musí zasáhnout a tohle změnit. Situace je totiž opravdu neúnosná.

Co pro to dělá vedení stomatologické komory?

Už minimálně deset let o tom jednáme a opakovaně upozorňujeme na to, co nám hrozí. Statistiky jsou opravdu hrozivé.

Jaké má podle nich Česká republika vyhlídky?

Pokud se současný pokles nepodaří zastavit a zvrátit, tak už v roce 2013 budeme mít zubních lékařů o jednu třetinu méně než dnes. To povede k prodlužování čekací doby, pacienti navíc budou zubaře hledat jen velmi obtížně. Ruku v ruce s tím pak dojde i k poklesu kvality poskytované péče.

FILIP SUŠANKA

Autor: Zuzana Plocková

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu kontaktujte pana Libora Svatoně na telefonním čísle : 603 975 951 (od 10.00 - 18.00 hod.), případně osobně na adrese pracoviště: Motorest Milovice č.10 ( od 10.00 - 18.00 hod.), Požadavky:, praxe nutná, Pracujeme krátký, dlouhý týden, , Zaměstnanecké výhody:, prémie, podnikové stravování zdarma, 13. plat. Pracoviště: Libor svatoň - restaurace, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Libor Svatoň, +420 603 975 951. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 9 000 Kč Asistenti pedagogů ŠKOLNÍ ASISTENT/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠKOLNÍ ASISTENT/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Mgr. Kamilu Šabatovou na emailové adrese: zs.vidochov@centrum.cz, nebo na telefonním čísle: 604 330 251, , Požadavky: , Základní vzdělání + kurz pro asistenty pedagoga , SŠ pedagogického zaměření nebo SŠ jiného směru + kurz pro asistenty pedagoga, případně VŠ pedagogického zaměření. Pracoviště: Základní škola, vidochov, okres jičín, 509 01 Nová Paka. Informace: Kamila Šabatová, +420 604 330 251. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 18 000 Kč Zubní instrumentáři ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/-KA, první kontakt e-mail: rslavik.ecce@csp-csp.cz, do stomatologického centra v Lázních Bělohrad, Požaduje:, úplné střední odborné s maturitou ( bez vyučení), doba neurčitá , na jednu směnu, nástup nejlépe od 1.11.2018, vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty. Pracoviště: Ecce dent s.r.o. - pracoviště lázně bělohrad, 507 81 Lázně Bělohrad. Informace: Marcela Neumannová, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč Prodavači smíšeného zboží POKLADNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POKLADNÍ, PRODAVAČ/-KA - pracoviště Hořice., V případě zájmu volejte na tel.: 601551609 pí Podhorníková. Můžete také psát na e-mail: podhornikova@penny.cz., Nabízíme, - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - příspěvek na důchodové připojištění, - 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 80,- Kč,, - benefitní cafeterie. Pracoviště: Penny market s.r.o.- hořice, Aloise Jilemnického, č.p. 2138, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Eva Podhorníková, +420 601 551 609.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Smíšený pěvecký sbor Foerster

Foerster zazpívá společně s lounským Kvítkem

Opravené varhany v kostele sv. Jakuba.
5

Varhany u Jakuba mají nové svěcení

Starostové podepsali dohodu s patrioty a srdcem

Lázně Bělohrad - Výsledky komunálních voleb v lázeňském městě byly poměrně těsné. O koalici je už ale přesto podle všeho rozhodnuto.

Srážku dvou aut zavinila zřejmě nepozornost

Kumburský Újezd - K bouračce dvou aut s jedním lehkým zraněním a škodou přes 110 tisíc korun došlo v sobotu krátce před třináctou hodinou na hlavním tahu mezi Jičínem a Novou Pakou.

Čtyři partneři podepsali koaliční smlouvu

Jičín - Smlouvu o vzájemné spolupráci podepsali včera odpoledne s vítězem voleb hnutím ANO (6 mandátů) Sdružení pro Jičín s lídrem Petrem Hamáčkem (3 mandáty) a hnutím Volba pro město s Janem Jiřičkou (3 mandáty). Čtvrtým koaličním partnerem je strana Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN s Josefem Novotným.

Policisté udělili při pátečním zátahu 114 pokut

Jičín - Celkem 550 aut zkotrolovala třináctka dopravních policistů během páteční dopravní kontrolní akce zaměření na neukázněné motoristy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT