VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zubařskou pohotovost najedete až osmdesát kilometrů

Východní Čechy– Začnou–li Východočecha bolet zuby mimo obvyklé ordinační hodiny stomatologů, většinou to je průšvih jako hrom. Do „hry“ musí vstoupit několik faktorů: obecné povědomí, internet, auto a řidičák nebo šofér svozem.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Jakmile jediná z podmínek vypadne, nastává kalvárie.

Podle nedávného zjišťování Deníku je situace se zubními pohotovostmi mizerná v celé republice. Východočeský region na tom není o nic lépe.

Síť zubních pohotovostí je i zde více než děravá.

Služba, která funguje nepřetržitě, tedy i v noci, je v podstatě výjimečná a omezuje se jen na krajská města.

Rozpis působí plně

Na první pohled se zdá, že je stomatologická pohotovost o víkendech zajištěná v celém regionu.

Na webových stránkách obou krajů jsou seznamy ordinací se službami po celý rok. Jméno lékaře, telefonní číslo. Jenže to je každý víkend někde jinde. Královéhradecký kraj je rozdělen do několika oblastí, v každé se střídají tři čtyři města.

Jeden týden tam, další týden jinde, pak zase jinde.

Ordinační doba je všude stejná, a to pouze od osmi do dvanácti hodin.

Potíž první: pacient musí dopředu vědět, že má hledat na internetu.

Pak je třeba mít PC připojený k síti a umět vyhledávat.

Nebo může volat dispečink pohotovosti, aby mu řekli, která ordinace právě slouží.

Rovněž potřebuje auto nebo si vzpomenout včas.

Případ z Broumovska: Když má službu ordinace v Machově, pacient z Meziměstí by to měl zjistit do sedmi ráno. V 7.17 hodin mu jede vlak do Bezděkova. Tam přestoupí na autobus do Machova. Musí být ošetřen do půl desáté, jinak by na další spoj domů čekal do půl jedné odpoledne. Autem to je sice jen 20 kilometrů po silnicích III. třídy, musí však věřit, že v zimě budou cesty protažené. Nebývají.

Na všech místech je jednotná ordinační doba od osmi do 12 hodin. Pak mohou pacienti využít pohotovosti v krajském městě, ta slouží od osmi do 22 hodin.

Třeba ze zmiňovaného Meziměstí do Hradce Králové to je vlakem i autem 75 kilometrů, cesta trvá oběma prostředky hodinu a půl. A takový pacient ze Špindlerova Mlýna se bude s bolavými zuby na krajskou pohotovost v zimě klouzat 86 kilometrů.

Ještě větší zmatek

V Pardubickém kraji funguje naoko propracovaný, ačkoliv pro pacienty poněkud komplikovaný systém zubních pohotovostí.

Kraj je rozdělen na šest oblastí, přičemž v každé z nich se o víkendech střídají jednotliví zubaři ve svých „domácích“ ordinacích.

Lidé s nečekanými bolestmi zubů si tím pádem musí nejprve zjistit, kdo právě v daný víkend – a nejčastěji pouze dopoledne – pohotovost zajišťuje. Například v oblasti Lanškrounsko – Žambersko se ve víkendové pohotovosti pravidelně střídá zhruba 25 zubařů v desítce měst a obcí.

Rozpis jejich služeb by lidé měli operativně najít; kromě vývěsních desek obecních úřadů jsou také na internetu.

Tedy i v Pardubickém kraji je k nenadálému ošetření zubů nutná počítačová gramotnost.

Na Svitavsku lze zjistit rozpis služeb po telefonu. Pokud ovšem toto telefonní číslo znáte.

V neděli ráno vám asi nezbude, než s bolavými zuby sednout opět k počítači a hrát pokr s vyhledávačem.

V praxi se pak může klidně stát, že člověk z téměř dvacetitisícových Svitav musí s bolestmi zubů zajet až do 28 kilometrů vzdáleného Jevíčka.

Druhou možností Svitavských je zjistit rozpis služeb v sousední oblasti – zda někdo třeba náhodou neslouží v bližší Poličce či Litomyšli.

Z některých vesnic na hranicích kraje může vzdálenost k nejbližšímu zubařovi dosáhnout až 40 kilometrů.

Sázkou na jistotu jsou Pardubice. V tamní krajem zřizované nemocnici funguje stomatologická pohotovost ve všední den od 17 do 21 hodin, v o víkendech a ve svátcích od osmi do 18 hodin.

I vozem to je do krajského města daleko: z Králík do Pardubic ujede nemocný například 85, z Březové nad Svitavou 84 kilometry.

Zubní pohotovosti

„Kloktám šalvěj a nadávám“

Východní Čechy – V Holicích na Pardubicku se příjemně žije i bez auta. Pokud máte jízdní kolo – a zdravé zuby.

Ve městě sice funguje Lidl, gymnázium a několik heren, se zanícenou dásní ovšem místní o víkendu musejí do Pardubic.

Podle mapy to je necelých dvacet kilometrů. Autem půl hodiny, dopravou půl dne (když první tři čtyři kilometry člověk ujde pěšky).

Vyjet například v sobotu ze Starých Holic, to je skoro totéž, jako cestovat z Kamčatky. Lidé bydlící vysoko na Koudelce do Pardubic doslova vidí. Nedostanou se do nich. O Podlesí a Rovensku raději ani nemluvit. Autobusy ani lokálka nejezdí.

Senioři, kterých tu žije opravdu dost, internet nemají a auta běžně nepotřebují.

„Děti bydlí ve městě a není na ně spolehnutí. Soused má auto, ale rád si dá o víkendu pivo. Tak si uvařím šalvěj ze zahrádky, kloktám tím, čekám na pondělí a nadávám na tu báječnou zdravotnickou péči,“ směje se čiperná holická důchodkyně.

Kdo nemá auto a internet, musí mít zdravé zuby či pevnou vůli

Východní Čechy – Zubařů je v České republice málo. „Statistiky jsou opravdu hrozivé,“ říká Pavel Chrz, nový prezident České stomatologické komory.

Na mnoha místech lidé vůbec nevědí, kde večer nebo o víkendu vyhledat zubní pohotovot. Co by jim šéf stomatologické komory poradil?

„Připravili jsme a před nedávnem spustili na našich webových stránkách www.dent.cz speciální sekci s rozpisem zubních pohotovostí. Návštěvník v ní zjistí, kde, kdy a kdo v daném místě zrovna slouží. To je bohužel zatím vše, co můžeme v tuhle chvíli dělat. Zbytek je otázkou změny zákona. Nicméně všude má pacient možnost nechat se s akutním problémem ošetřit. Není místo, kde by žádná pohotovost nebyla. Někdy sice musí člověk ujet třeba dvacet kilometrů, ale ve vzduchoprázdnu není,“ domnívá se teoreticky Pavel Chrz. Sice to místy platí, ale ne pro každého: Kdo nemá internet, auto či ochotného řidiče s vozem k dispozici, ve vakuu se rázem ocitá.

ROZHOVOR: Za čtyři roky budou lidé hledat zubaře jen velmi těžko, říká Chrz


Dentistů je v Česku příliš málo a bude jich stále méně. „Statistiky jsou opravdu hrozivé,“ říká Pavel Chrz, nový šéf České stomatologické komory.

Lidé na spoustě míst v Česku mají problém, pokud je začne bolet zub večer nebo o víkendu. Nevědí totiž, kam zajít na ošetření. Co byste jim jako šéf stomatologické komory poradil?

Připravili jsme a před nedávnem spustili na našich webových stránkách www.dent.cz speciální sekci s rozpisem zubních pohotovostí. Návštěvník v ní zjistí, kde, kdy a kdo v daném místě zrovna slouží. To je bohužel zatím vše, co můžeme v tuhle chvíli dělat. Zbytek je otázkou změny zákona. Nicméně všude má pacient možnost nechat se s akutním problémem ošetřit. Není místo, kde by žádná pohotovost nebyla. Někdy sice musí člověk ujet třeba dvadet kilometrů, ale ve vzduchoprázdnu tedy rozhodně není.

Co by se podle vás mělo legislativně upravit?

Zejména je nutné jasně a zřetelně stanovit, kdo je za organizaci a provoz stomatologických pohotovostí zodpovědný. Dnešní podmínky jsou totiž jen velmi vágní, což potom způsobuje problémy, například při financování těchto služeb.

Popište prosím, jak zubní pohotovosti fungují nyní.

Pohotovost ve většině případů slouží zubař ve své ordinaci. Zdravotní pojišťovna mu zaplatí pouze za odvedenou práci. Pokud k němu tedy třeba v sobotu přijde pět pacientů, kterým ošetří například kaz, tak na tom velmi prodělá. Těch pár stokorun, které dostane, mu náklady na nájem či plat sestry nepokryje ani náhodou. Nedivím se proto kolegům, že pohotovosti sloužit nechtějí.
Někde už to navíc funguje tak, že stomatologické pohotovosti organizuje a platí kraj ve svých nemocnicích. Platí například paušálně pět set korun za hodinu. Myslím si, že podobný systém by byl nejrozumnější. Právě to ale musí změnit zákon.

Může zubař odmítnout sloužit pohotovost?

Většinou je to tak, že podle našich stavovských řádů se na tom podílet musí. Nyní na jednoho vychází služba tak jednou až dvakrát do roka. Je to sice na základě dobrovolnosti, ale komora v tom vytváří silný tlak. Podle mě by v novém zákoně měla být zakotvena i tato povinnost sloužit pohotovosti.
Kromě nejasného fungování pohotovostní služby jste po svém předchůdci zdědil také problémy se stárnutím zubařů. Jak s tím chcete bojovat?
To je jednoduché, vysoké školy musí přijímat více studentů zubního lékařství a vychovávat je. Lékařské fakulty se hájí tím, že je to velmi drahé. Mají pravdu. Studium jednoho stomatologa stojí dvě stě tisíc ročně, škola ale na něj od státu dostane jen sto třicet tisíc. Zubaře tedy vychovává na úkor jiných lékařských specializací, proto jich nemůže učit tak moc. Ministerstvo školství a stát musí zasáhnout a tohle změnit. Situace je totiž opravdu neúnosná.

Co pro to dělá vedení stomatologické komory?

Už minimálně deset let o tom jednáme a opakovaně upozorňujeme na to, co nám hrozí. Statistiky jsou opravdu hrozivé.

Jaké má podle nich Česká republika vyhlídky?

Pokud se současný pokles nepodaří zastavit a zvrátit, tak už v roce 2013 budeme mít zubních lékařů o jednu třetinu méně než dnes. To povede k prodlužování čekací doby, pacienti navíc budou zubaře hledat jen velmi obtížně. Ruku v ruce s tím pak dojde i k poklesu kvality poskytované péče.

FILIP SUŠANKA

Autor: Zuzana Plocková

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 500 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití OBSLUHA DOPŘÁDACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 27200 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: OBSLUHA DOPŘÁDACÍCH STROJŮ - pracoviště Miletín., Pro osobní projednání je nutno se vždy nejprve telefonicky domluvit!, V případě zájmu volejte nejpozději do 15:30 hod na tel.: +420 493 653 115 Mgr. Kašparová nebo pište na e-mail: kasparova@zks-miltex.cz, Požadujeme min. základní vzdělání, zdravotní způsobilost - 12ti hodinový směnný provoz - noční směny, manuální zručnost, jedná se o hlučné a prašné pracovní prostředí, pracovní doba 6.00-18.00 hod a 18.00-6.00 hod., Nabízíme možnost zaškolení, nástupní plat 16 500,-Kč, po zapracování až 27 200,-Kč, pracovní poměr na dobu určitou - 12 měsíců s možností prodloužení, po zapracování na dobu neurčitou, vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Zks miltex s.r.o., Lhotova, č.p. 252, 507 71 Miletín. Informace: Monika Kašparová, +420 493 653 115.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři obráběcích strojů SEŘIZOVAČ/-KA CNC STROJŮ/ TECHNIK/-ČKA PŘESNÉHO CNC OBRÁBĚNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude náplní práce?, •pestrá paleta všech činností stojících mezi výkresem dílu a hotovým obrobkem, např.:, •seřizování, obsluha a údržba unikátního CNC stroje, •spolupráce na návrhu technologického postupu a výběru nástrojů, •spolupráce při přípravě programů pro obrábění s využitím CAM software, •práce se základními ručními měřidly, , Co požadujeme?, •SOU technického směru, ideálně obor nástrojař, •minimálně 3 roky praxe s CNC soustružením a frézováním, •bezpečnou orientaci v technické dokumentaci, znalost NC kódu, •chuť vzdělávat se a zdokonalovat se, chuť pracovat a řešit problémy, •manuální zručnost, chuť zdokonalovat a optimalizovat procesy, aktivní přístup, , Uvítali bychom, ale není podmínkou:, •aktivní znalost CAD/CAM programů, •základní znalost metrologie, , Nabízíme:, •práci na 1 směnu v malém kolektivu s dobrými mezilidskými vztahy, čisté pracovní prostředí, kompletní zaškolení, trvalou podporu a pomoc při řešení úkolů , •motivující nástupní mzdu dle zkušeností a praxe, po zaškolení navýšení dle schopností, •špičkové technické vybavení, velmi pestrou pracovní náplň s důrazem na přesnost a kvalitu odvedené práce, ne na kvantitu a výrobní časy, •pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle dohody, •pomoc s ubytováním, systém benefitů a odměn. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč

Operátoři dopravy a přepravy, vozoví disponenti DISPONENT/-KA SPEDICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDICE - pracoviště Jičín., -PP na dobu neurčitou, -Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. , -Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , -Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce, wellness, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., -V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: personalniodd@feetransport.cz. Pracoviště: Fee transport s.r.o.- pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Daniel Panáček, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 26 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ/-KA - pracoviště Vitiněves., V případě zájmu volejte na tel.: 606 713 513 p. Dyntar nebo pište na e-mail: karel@dyntar.cz, Požadujeme vyučení v oboru, osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. , Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Dyntar spol. s r.o., 506 01 Jičín 1. Informace: Karel Dyntar, +420 606 713 513.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Střet nákladního automobilu s cyklistkou si vyžádal zranění

Řidič náklaďáku se střetl s cyklistkou

Biatlonistka Gabriela Koukalová.
15

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Současné mrazivé počasí úrodu jablek neohrozí

Jičínsko - Současné mrazy by neměly ovocným stromům uškodit. Chladný březen naopak ovocnáři vítají.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Čtenáři, zahrajte si o sud piva a televizor

Jičínsko - Populární tipovací soutěž Deníku Tip liga se opět rozbíhá. Čtenáři, tipujte výsledky okresních fotbalových zápasů a vyhrajte zajímavé ceny.

Sokolové slaví postup do Final Four

Nová Paka - Basketbalisté Nové Paky potvrdili roli favorita a ve čtvrtfinále východočeské ligy porazili Turnov jasně 2:0 na zápasy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT