VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zubařskou pohotovost najedete až osmdesát kilometrů

Východní Čechy– Začnou–li Východočecha bolet zuby mimo obvyklé ordinační hodiny stomatologů, většinou to je průšvih jako hrom. Do „hry“ musí vstoupit několik faktorů: obecné povědomí, internet, auto a řidičák nebo šofér svozem.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Jakmile jediná z podmínek vypadne, nastává kalvárie.

Podle nedávného zjišťování Deníku je situace se zubními pohotovostmi mizerná v celé republice. Východočeský region na tom není o nic lépe.

Síť zubních pohotovostí je i zde více než děravá.

Služba, která funguje nepřetržitě, tedy i v noci, je v podstatě výjimečná a omezuje se jen na krajská města.

Rozpis působí plně

Na první pohled se zdá, že je stomatologická pohotovost o víkendech zajištěná v celém regionu.

Na webových stránkách obou krajů jsou seznamy ordinací se službami po celý rok. Jméno lékaře, telefonní číslo. Jenže to je každý víkend někde jinde. Královéhradecký kraj je rozdělen do několika oblastí, v každé se střídají tři čtyři města.

Jeden týden tam, další týden jinde, pak zase jinde.

Ordinační doba je všude stejná, a to pouze od osmi do dvanácti hodin.

Potíž první: pacient musí dopředu vědět, že má hledat na internetu.

Pak je třeba mít PC připojený k síti a umět vyhledávat.

Nebo může volat dispečink pohotovosti, aby mu řekli, která ordinace právě slouží.

Rovněž potřebuje auto nebo si vzpomenout včas.

Případ z Broumovska: Když má službu ordinace v Machově, pacient z Meziměstí by to měl zjistit do sedmi ráno. V 7.17 hodin mu jede vlak do Bezděkova. Tam přestoupí na autobus do Machova. Musí být ošetřen do půl desáté, jinak by na další spoj domů čekal do půl jedné odpoledne. Autem to je sice jen 20 kilometrů po silnicích III. třídy, musí však věřit, že v zimě budou cesty protažené. Nebývají.

Na všech místech je jednotná ordinační doba od osmi do 12 hodin. Pak mohou pacienti využít pohotovosti v krajském městě, ta slouží od osmi do 22 hodin.

Třeba ze zmiňovaného Meziměstí do Hradce Králové to je vlakem i autem 75 kilometrů, cesta trvá oběma prostředky hodinu a půl. A takový pacient ze Špindlerova Mlýna se bude s bolavými zuby na krajskou pohotovost v zimě klouzat 86 kilometrů.

Ještě větší zmatek

V Pardubickém kraji funguje naoko propracovaný, ačkoliv pro pacienty poněkud komplikovaný systém zubních pohotovostí.

Kraj je rozdělen na šest oblastí, přičemž v každé z nich se o víkendech střídají jednotliví zubaři ve svých „domácích“ ordinacích.

Lidé s nečekanými bolestmi zubů si tím pádem musí nejprve zjistit, kdo právě v daný víkend – a nejčastěji pouze dopoledne – pohotovost zajišťuje. Například v oblasti Lanškrounsko – Žambersko se ve víkendové pohotovosti pravidelně střídá zhruba 25 zubařů v desítce měst a obcí.

Rozpis jejich služeb by lidé měli operativně najít; kromě vývěsních desek obecních úřadů jsou také na internetu.

Tedy i v Pardubickém kraji je k nenadálému ošetření zubů nutná počítačová gramotnost.

Na Svitavsku lze zjistit rozpis služeb po telefonu. Pokud ovšem toto telefonní číslo znáte.

V neděli ráno vám asi nezbude, než s bolavými zuby sednout opět k počítači a hrát pokr s vyhledávačem.

V praxi se pak může klidně stát, že člověk z téměř dvacetitisícových Svitav musí s bolestmi zubů zajet až do 28 kilometrů vzdáleného Jevíčka.

Druhou možností Svitavských je zjistit rozpis služeb v sousední oblasti – zda někdo třeba náhodou neslouží v bližší Poličce či Litomyšli.

Z některých vesnic na hranicích kraje může vzdálenost k nejbližšímu zubařovi dosáhnout až 40 kilometrů.

Sázkou na jistotu jsou Pardubice. V tamní krajem zřizované nemocnici funguje stomatologická pohotovost ve všední den od 17 do 21 hodin, v o víkendech a ve svátcích od osmi do 18 hodin.

I vozem to je do krajského města daleko: z Králík do Pardubic ujede nemocný například 85, z Březové nad Svitavou 84 kilometry.

Zubní pohotovosti

„Kloktám šalvěj a nadávám“

Východní Čechy – V Holicích na Pardubicku se příjemně žije i bez auta. Pokud máte jízdní kolo – a zdravé zuby.

Ve městě sice funguje Lidl, gymnázium a několik heren, se zanícenou dásní ovšem místní o víkendu musejí do Pardubic.

Podle mapy to je necelých dvacet kilometrů. Autem půl hodiny, dopravou půl dne (když první tři čtyři kilometry člověk ujde pěšky).

Vyjet například v sobotu ze Starých Holic, to je skoro totéž, jako cestovat z Kamčatky. Lidé bydlící vysoko na Koudelce do Pardubic doslova vidí. Nedostanou se do nich. O Podlesí a Rovensku raději ani nemluvit. Autobusy ani lokálka nejezdí.

Senioři, kterých tu žije opravdu dost, internet nemají a auta běžně nepotřebují.

„Děti bydlí ve městě a není na ně spolehnutí. Soused má auto, ale rád si dá o víkendu pivo. Tak si uvařím šalvěj ze zahrádky, kloktám tím, čekám na pondělí a nadávám na tu báječnou zdravotnickou péči,“ směje se čiperná holická důchodkyně.

Kdo nemá auto a internet, musí mít zdravé zuby či pevnou vůli

Východní Čechy – Zubařů je v České republice málo. „Statistiky jsou opravdu hrozivé,“ říká Pavel Chrz, nový prezident České stomatologické komory.

Na mnoha místech lidé vůbec nevědí, kde večer nebo o víkendu vyhledat zubní pohotovot. Co by jim šéf stomatologické komory poradil?

„Připravili jsme a před nedávnem spustili na našich webových stránkách www.dent.cz speciální sekci s rozpisem zubních pohotovostí. Návštěvník v ní zjistí, kde, kdy a kdo v daném místě zrovna slouží. To je bohužel zatím vše, co můžeme v tuhle chvíli dělat. Zbytek je otázkou změny zákona. Nicméně všude má pacient možnost nechat se s akutním problémem ošetřit. Není místo, kde by žádná pohotovost nebyla. Někdy sice musí člověk ujet třeba dvacet kilometrů, ale ve vzduchoprázdnu není,“ domnívá se teoreticky Pavel Chrz. Sice to místy platí, ale ne pro každého: Kdo nemá internet, auto či ochotného řidiče s vozem k dispozici, ve vakuu se rázem ocitá.

ROZHOVOR: Za čtyři roky budou lidé hledat zubaře jen velmi těžko, říká Chrz


Dentistů je v Česku příliš málo a bude jich stále méně. „Statistiky jsou opravdu hrozivé,“ říká Pavel Chrz, nový šéf České stomatologické komory.

Lidé na spoustě míst v Česku mají problém, pokud je začne bolet zub večer nebo o víkendu. Nevědí totiž, kam zajít na ošetření. Co byste jim jako šéf stomatologické komory poradil?

Připravili jsme a před nedávnem spustili na našich webových stránkách www.dent.cz speciální sekci s rozpisem zubních pohotovostí. Návštěvník v ní zjistí, kde, kdy a kdo v daném místě zrovna slouží. To je bohužel zatím vše, co můžeme v tuhle chvíli dělat. Zbytek je otázkou změny zákona. Nicméně všude má pacient možnost nechat se s akutním problémem ošetřit. Není místo, kde by žádná pohotovost nebyla. Někdy sice musí člověk ujet třeba dvadet kilometrů, ale ve vzduchoprázdnu tedy rozhodně není.

Co by se podle vás mělo legislativně upravit?

Zejména je nutné jasně a zřetelně stanovit, kdo je za organizaci a provoz stomatologických pohotovostí zodpovědný. Dnešní podmínky jsou totiž jen velmi vágní, což potom způsobuje problémy, například při financování těchto služeb.

Popište prosím, jak zubní pohotovosti fungují nyní.

Pohotovost ve většině případů slouží zubař ve své ordinaci. Zdravotní pojišťovna mu zaplatí pouze za odvedenou práci. Pokud k němu tedy třeba v sobotu přijde pět pacientů, kterým ošetří například kaz, tak na tom velmi prodělá. Těch pár stokorun, které dostane, mu náklady na nájem či plat sestry nepokryje ani náhodou. Nedivím se proto kolegům, že pohotovosti sloužit nechtějí.
Někde už to navíc funguje tak, že stomatologické pohotovosti organizuje a platí kraj ve svých nemocnicích. Platí například paušálně pět set korun za hodinu. Myslím si, že podobný systém by byl nejrozumnější. Právě to ale musí změnit zákon.

Může zubař odmítnout sloužit pohotovost?

Většinou je to tak, že podle našich stavovských řádů se na tom podílet musí. Nyní na jednoho vychází služba tak jednou až dvakrát do roka. Je to sice na základě dobrovolnosti, ale komora v tom vytváří silný tlak. Podle mě by v novém zákoně měla být zakotvena i tato povinnost sloužit pohotovosti.
Kromě nejasného fungování pohotovostní služby jste po svém předchůdci zdědil také problémy se stárnutím zubařů. Jak s tím chcete bojovat?
To je jednoduché, vysoké školy musí přijímat více studentů zubního lékařství a vychovávat je. Lékařské fakulty se hájí tím, že je to velmi drahé. Mají pravdu. Studium jednoho stomatologa stojí dvě stě tisíc ročně, škola ale na něj od státu dostane jen sto třicet tisíc. Zubaře tedy vychovává na úkor jiných lékařských specializací, proto jich nemůže učit tak moc. Ministerstvo školství a stát musí zasáhnout a tohle změnit. Situace je totiž opravdu neúnosná.

Co pro to dělá vedení stomatologické komory?

Už minimálně deset let o tom jednáme a opakovaně upozorňujeme na to, co nám hrozí. Statistiky jsou opravdu hrozivé.

Jaké má podle nich Česká republika vyhlídky?

Pokud se současný pokles nepodaří zastavit a zvrátit, tak už v roce 2013 budeme mít zubních lékařů o jednu třetinu méně než dnes. To povede k prodlužování čekací doby, pacienti navíc budou zubaře hledat jen velmi obtížně. Ruku v ruce s tím pak dojde i k poklesu kvality poskytované péče.

FILIP SUŠANKA

Autor: Zuzana Plocková

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 14 060 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14060 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod na tel.: 725 885 727 pí Petříková., Popis pozice: , - zajišťovat, aby dodané zásoby od přímých dodavatelů byly na základě dokumentace přesně zkontrolovány, - při příjmu zboží z distribučního centra dodržovat pravidla příjmu zboží, - fyzicky přijímat zboží nebo vracet zboží dodavateli, - evidovat přijaté zboží a zboží určeného k vrácení, - kontrolovat záruční lhůty na zboží, - vykonávat činnosti související s inventarizací zboží a přestavbami obchodní jednotky, Požadujeme:, - jste odolný/á, samostatný/á?, - umíte si zorganizovat svůj čas a úkoly?, - rád/a spolupracujete s ostatními a dokážete vyjít kolegům vstříc? , - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 500 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 32500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE, , Poždadujeme, - Vzdělání odpovídající pozici sociálního pracovníka dle Zákona o sociálních službách(zákon , č. 108/2006 Sb.) , - Praxe v oblasti sociálních služeb - vítaná- Odolnost proti psychické zátěži, - Samostatnost v rozhodování, - trestní bezúhodnost, - Aktivní přístup, - Uživatelská znalost práce na PC, - Řidičský průkaz sk. B vítán, - Komunikační schopnost, týmová spolupráce, - Schopnost komunikace se seniory s ohledem na věk a jejich individualitu, - Profesionální odpovědnost s upřednostňováním zájmu klientů, - Schopnost zavádět nové metody do práce, , Nabízíme, - Zázemí stabilní společnosti, - Příjemné pracovní prostředí, - Dobré platové podmínky 22 500,-Kč až 32 500,-Kč, - 5 týdnů dovolené, - Zdravotní volno - 3 dny, - Stravování za dotovanou stravu ( 18,- Kč oběd), - Příspěvek na penzijní připojištění (1000,- Kč / měsíčně), - Odměny, - Poukázka do lékárny v hodnotě 1000,-Kč pololetně, , V případě zájmu zasílejte profesní životopis a motivační dopis písemně na adresu:, ÚSSM Nová Paka, Svatojánská 494, Nová Paka, nebo, e-mailem: simek@ussnovapaka.cz, Kontaktní osoba:, ředitel Ing. Šimek Vladimír - 605 980 631, 493 771 215. Pracoviště: Ústav sociálních služeb města nové paky, Svatojánská, č.p. 494, 509 01 Nová Paka. Informace: Vladimír Šimek, +420 605 980 631nebo493 771 215.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding), Náplň práce:, • provádění manuálních prací u vstřikolisů (doplňování materiálu, kontrola výrobků…) , • balení zakázek, zadávání dat do výrobního systému, • práce není fyzicky náročná, , , Požadavky:, • vzdělání: vyučen nebo maturita, • spolehlivost, pečlivost, zručnost a dobrý zrak, • časová flexibilita - možnost pracovat ve 2směnném provozu (ne práce v noci), občasná práce přesčas, , Nabízíme:, • pracovní smlouvu na dobu neurčitou, • nástup možný ihned nebo dle dohody, • smluvní mzdu od 18000 Kč dle zkušeností a kvalifikace, • práci s moderními technologiemi, v čistém a příjemném prostředí, • systém benefitů a odměn (100 Kč stravenky, 1500 Kč měsíčně při 100% docházce, nadstandardní ohodnocení práce přesčas, příplatky za práci v odpolední směně, firemní kurzy AJ a NJ, zaměstnanecké telefonní tarify, odměny za doporučení nového zaměstnance, za zlepšovací návrhy a další), Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu volejte na tel.: 725 554 387, 725 554 392 p. Hackl nebo se dostavte osobně do "Restaurace U Kameníka s.r.o.", Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, slušné vystupování, zkušenost v oboru výhodou ne podmínkou., Nabízíme: stravu zdarma, možnost ubytování., Pracovní doba: krátky - dlouhý týden.. Pracoviště: Restaurace u kameníka s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 106, 507 52 Ostroměř. Informace: Ladislav Hackl, +420 725 554 387,725 554 392.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pod Zebínem zarachotí vojenská technika

Neoprávněná manipulace s tachografem.
4

Řidič náklaďáku obelhával tachograf

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Svědkyně: Můj otec není člověk

Hradec Králové - „Dcera plakala, ale nechtěla mi nic říct. Prý aby se mi něco nestalo,“ vypověděla v úterý u krajského soudu dcera muže, který podle obžaloby ubližoval nezletilým děvčatům.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Osobnosti můžete nominovat v srpnu

Jičín - Do konce srpna můžete nominovat osobnosti na Cenu města Jičína, kterou město předává každý rok v prosinci. Jde o nejprestižnější ocenění určené pro osobnosti, na které Jičín a jeho obyvatelé mohou být hrdí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT