Na zpěv koled se už poněkolikáté chystají také členové Spolku přátel hořického zámku Strozzi. „Zpíváme společně s Deníkem koledy v podstatě od počátku naší činnosti. Vynechali jsme jen covidové ročníky. máme vždy několik lidí s hudebními nástroji a na nádvoří hořického zámku s námi chodí zpívat i několik stovek lidí," nastínil předseda spolku Strozzi Jan Tomíček.

Přátelé hořického zámku pořádají v městě kamenné krásy akce po celý rok. Jejich pěvecký a bavičský talent si Hořičáci mohou ověřit například každý rok o Masopustu. Jdou jim prý ale i koledy. „Prvních pár ročníků jsme se předtím scházeli, abychom se sladili. Už nám ale stačí třeba jen jedna schůzka. Koledy jsou každý rok stejně, navíc je všichni známe od dětství," dodal Tomíček, který bude o Adventu vystupovat také s pěveckým sborem Ratibor a Vesna.

Na nádvoří hořického zámku nebude ani letos chybět občerstvení. „Každý rok někdo něco napeče, míváme i svařák nebo čaj," pozval všechny zájemce předseda spolku.

MŠ Větrov se zúčastnila letošního ročníku akce Česko zpívá koledy.
Děti rozezněly Vánocemi kostel sv. Ignáce v Jičíně. S Deníkem zazpívaly koledy

Zpívání koled s Deníkem se letos opět zúčastní také Jičíňáci. U stromečku na Valdštejnově náměstí se spontánně sešlo pár desítek nadšenců už vloni, letos se však akce stala předem avizovanou součástí jičínského Adventu. „V úterý 12. a ve středu 13. prosince se letos na náměstí budou odpoledne střídat pěvecká vystoupení jičínských škol a školek.Kdo bude chtít, může po středečních koncertech na náměstí zůstat a společně si zazpíváme koledy. Volnou chvíli mohou zájemci strávit třeba ve vyhřátých kavárnách okolo náměstí," prozradila Deníku referentka jičínského odboru kultury Hana Urbanová.

Ani na Valdštejnově náměstí nebudou zpěváci nasuchu. Podrobnosti akce se prý ještě připravují, můžeme ale prozradit, že svařák bude!

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 200, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník