O životě v obci a chystaném Volanickém slunovratu jsme si popovídali se starostkou Kateřinou Kosinovou. Od první historické zmínky o Volanicích uplynulo kulatých 690 let, a tak letošní oslavy budou výjimečné.
Máme tu Volanický slunovrat. Představte tuto akci všem, kteří ji ještě nikdy nenavštívili. A čím bude letošní ročník zvláštní?
Již sedmý ročník tradiční akce Volanického slunovratu se uskuteční 20. června. Slavnost vzešla z tradičních kulturních akcí v historii obce. Současně je spojena s oslavou Dne dětí a příchodem léta. Mezigeneračně propojuje všechny návštěvníky akce. Snažíme se o žánrově pestrou nabídku, avšak s ponecháním tradičního programu. Cílem akce je především obohatit kulturní dění v obci a jejím okolí a zapojení obyvatel do místního dění. Na letošním ročníku vystoupí dechová hudba Táboranka a country folková skupina Rachot banda, která již tradičně k akci patří. Pro děti jsou připraveny soutěže, dílničky, malování na obličej, kadeřnický salón, hrad, trampolína atd. Jako každoročně vystoupí naše mažoretky, zumbíci a další. Návštěvníci mohou navštívit minijarmark. Nebudou chybět ani hry a soutěže pro dospělé. Samozřejmě nezapomeneme ani na překvapení… Slunovrat zakončí lampionový průvod, světelná show a ohňostroj. Letošního ročníku se zúčastní i zástupci sdružení Stezka Češov – Vysoké Veselí s podpisovými archy a budeme moci podpořit Velešickou lípu, která postoupila do finále Strom roku 2015.
Jak se ve Volanicích žije? Jaké služby a možnosti může obec nabídnout?
Obec Volanice je vesničkou na Jičínsku, která jako všechny malé obce řeší méně či více závažné problémy v chodu obce. Obec je zřizovatelem mateřské školy, která může kapacitně nabídnout až 28 míst pro místní i děti z okolních obcí. Ráda bych touto cestou poděkovala personálu školky za jejich obětavou práci a stále nové nápady. V přízemí OÚ byla po osmnácti letech otevřena místní knihovna ve spolupráci s Knihovnou Václava Čtvrtka v Jičíně. Máme v majetku nemovitosti, z nichž některé pronajímáme a ostatní slouží pro provoz obce. Dále v obci najdete pohostinství, zemědělskou společnost, krůtí farmu, autodílnu, úpravu a trimování psích miláčků. Obec pořádá během roku několik pravidelných kulturních akcí – Obecní ples, Maškarní ples, Setkání dříve narozených, Čertovskou nebo Mikulášskou zábavu podle toho jak zrovna děti zlobí, Zahájení adventu. Dále se každoročně o prázdninách účastníme Putování po Stezce Češov – Vysoké Veselí.
Kolik mají Volanice v současnosti obyvatel? Zažívá obec v současnosti spíše příliv, nebo odliv lidí?
Počet obyvatel obce je dlouhodobě kolem 240. Zatím bohužel nemáme prostor pro nové stavební parcely. Již delší dobu probíhají jednání s Pozemkovým fondem o převodu parcel, momentálně je nutné dokončit územní plán, který nám v posunu brání.
Máte ve Volanicích zájmové spolky? A co nějací aktivní lidé, kteří jsou významní pro kolorit obce?
Ze spolků je zde Sbor dobrovolných hasičů Volanice, který se každý rok účastní okrskové soutěže v zastoupení ženy, muži mladší a muži starší, dále TJ Sokol. Pod DDM Sluníčko Lomnice nad Popelkou trénují Volanické mažoretky. Nepravidelně jednou týdne si přijdou zatančit zumbu i malé tanečnice z obce a okolí.
Jaké jsou současné investiční plány? Pokud vím, chystáte se na výstavbu kanalizace.
Co se týká výstavby splaškové kanalizace, tak pouze zvažujeme podání žádosti o dotaci, v případě vypsání dotačního programu , bude samozřejmě záležet na podmínkách. V letošním roce bude probíhat druhá etapa výstavby vodovodu včetně vodovodních přípojek. Nyní již probíhá zateplení Kulturního domu, na který jsme získali dotaci a náklady obce činí 10 procent z celkových uznatelných nákladů. Loni se nám podařilo takto zateplit hasičskou zbrojnici, kdy celkové náklady činily asi 1,2 mil. korun, obec se podílela částkou 120 tisíc. Nejnovější informace: obec získala dotaci na projekt „Svážíme bioodpad z obce Volanice" – prostředky na nákup nákladní automobilu do 3,5 tuny s kontejnerovým nosičem, včetně kontejnerů, štěpkovače a 80 kusů domácích kompostérů. Předpokládané náklady jsou 3,2 mil. korun opět s desetiprocentní spoluúčastí obce. Jinak se snažíme mít připravené projekty a v případě vypsání dotací žádat. V minulých letech jsme takto opravili sochy v obci, pořídili traktůrek a další techniku na údržbu veřejné zeleně, osázeli obecní pozemky, dokončili dětské hřiště, pořídili mobiliář a cesta na Díle dostala nový asfalt. Hodně věcí děláme z dotací, ale někdy musíme sáhnout i naplno do obecního rozpočtu, tak jsme třeba zrekonstruovali márnici, která již byla v havarijním stavu, odbahnili rybníček Sádka. Cesta je to trnitá, postupujeme pomalu, práce je ještě mnoho, ale myslím si, že výsledky jsou vidět.
Jaké problémy a nedostatky v obci bude nutné řešit?
Do budoucna určitě, pokud se vše podaří, je důležitá příprava stavebních parcel. A z mého pohledu je potřeba zajistit sportovní vyžití, a to výstavbou multifunkčního hřiště, čekáme opět na vhodný dotační program.
Co je podle vás volanickým snem? Ptám se na možnosti obce, které jsou ale nyní například z finančních důvodu v blízké budoucnosti nerealizovatelné.
Z mého pohledu je to oprava místního zámku a obnova zámeckého parku, ale to je opravdu ještě dlouhá cesta.
Co byste popřála obyvatelům obce? Pozvěte je na závěr na letošní Slunovrat. Třeba nějakou zajímavou příhodou či myšlenkou.
Všem bych ráda popřála určitě zdraví, spokojenost v osobním i pracovním životě, ať se jim u nás dobře žije. Obec Volanice zve všechny lidičky všech generací na 7. ročník tradiční akce Volanický slunovrat, který se koná 20.června od 14 hod. Jako každý rok na vás čeká dobré občerstvení, báječná atmosféra a příjemná setkání.
Volanické mažoretky jsou úspěšné
Soubor Volanické mažoretky navštěvují dívky ve věku od 3 let. Mažoretky se na pravidelné tréninky schází v pátek odpoledne ve Volanicích pod záštitou Domu dětí a mládeže „Sluníčko", příspěvkové organizace Města Lomnice nad Popelkou. Vedoucí je paní Mgr. Jana Šimůnková. Soubor zahájil činnost v září roku 2009. A od února 2015 převzala vedení Volanek II paní Denisa Mázorová. Mažoretky nacvičují několik sestav s hůlkami a s pompóny, soubor je rozdělený do tří skupin – nejmladší Berušky, Volanky I. a Volanky II. Během roku mají spoustu vystoupení na různých kulturních a společenských akcích (dětské dny, dětské maškarní plesy, sjezdy rodáků, vystoupení pro důchodce, vystoupení na plesech, účast na festivalu Jičín – město pohádky, na fotbalových turnajích, na Mikulášských nadílkách…). Nejčastěji vystupují na kulturních akcích v Lomnici nad Popelkou a ve Volanicích, ale i v Milíčevsi, Vrbici, Žereticích, Žlunicích, Vysokém Veselí, Smidarech, Ohnišťanech, Starých Smrkovicích, Holovousích…). Pravidelně vystupují na Veletrhu vzdělávání Educa v Liberci. Dále se dívky účastní mažoretkových soutěží a národních šampionátů (Chlumec nad Cidlinou, Kamenice a Českodubská vánoční hůlka), dvakrát byly na mezinárodní taneční škole (v Německu a v Polsku). Dívky jezdí každoročně na soustředění (Lomnice, Doksy, Bedřichov). V rámci Lomnického hudebního jara se zúčastnily mažoretkového pokusu o rekord, kdy 588 lidí vytvořilo za pomoci mažoretkových hůlek hada. Nový rekord je zapsán do České knihy rekordů v Pelhřimově. Nejstarší dívky ze souboru plnily bronzovou úroveň programu DofE Award, za kterou obdržely bronzové ocenění „Cena vévody z Edinburghu" na ceremonii konané v Emauzském klášteře v Praze. (Dagmar Zachovalová)
Z historie obce: První zmínka pochází od Stojislava z Volanic
První písemná zmínka o Volanicích (původně také Olanice i Volanici) pochází z roku 1325, kdy zde sídlil Stojislav z Volanic. Samotné jméno Volanice zřejmě pochází z označení ves lidí Volanových.
V roce 1353 náležely Volanice Hynkovi z Valdštejna na Skalách, který téhož roku nechal zapsat plat klášterům v Hradci a Turnově.
Od roku 1490 patřily Volanice jako příslušenství Kozojed bratřím Purkartovi a Jindřichovi Kordulům ze Sloupna. Příslušenstvím Kozojed byly Volanice po celé 16. stol. V roce 1612 byly Volanice v držení Rudolfa Trčka z Lipé a v roce 1621 po složení věrnosti císaři Ferdinandovi II přešly na majitele Dymokur Albrechta Václava Smiřického ze Smiřic. Příslušenstvím dymokurského panství zůstaly Volanice až do poloviny 18. stol.
Svobodný dvůr byl v držení Volanských z Volanic. Rod Volanských byl český vladycký rok z Volanic, jenž pocházel ze vsi Volanic u Nového Bydžova. Rod se připomíná od 16. stol. do doby Bílé hory. Svobodný dvůr byl v držení Volanských až do roku 1631, kdy byl zkonfiskován a stal se příslušenstvím panství Valdštýnskému. V 17. století potom rod zanikl v chudobě. Od starobylého vladyckého rodu „Volanských" si obec navždy podržela své jméno Volanice jakož i potok Volanka.
Před rokem 1757 koupil Volanice jako samostatný statek Bernard Zumsande ze Sendberku. Jedním z dalších majitelů Volanic byl Tobiáš Grätzel Gränzenteina, který dal kolem roku 1780 vybudovat při dvoře, pravděpodobně na místě dřívější tvrze, barokní zámek, který vytvořil výraznou dominantu vsi. K jeho stavbě bylo použito materiálu ze zbořeného jezuitského zámku v nedaleké Sběři. Odtud pochází též karyatidy nesoucí průčelní balkón. Zámek se v téměř původní podobě zachoval dodnes. Gränzensteinové vlastnili Volanice až do roku 1841, kdy je koupil Jan Urfuss.
Po roce 1918 byl velkostatek zabrán Státním pozemkový úřadem a posléze po částech rozprodán. Zámek a stávající dvůr v roce 1923 zakoupil vysloužilý kapitán ruských legií Otta Drábek, Nový dvůr Josef Kučera a zbytek byl rozprodán místním a případným zájemcům.
Po roce 1949 se zámek se statkem stal majetkem státu. Do roku 1997 byl užíván JZD Volanice. Prostory byly využívány jako kanceláře zemědělského družstva, byty a závodní kuchyně. Nyní je zámek majetkem Obce Volanice; statek byl prodán. (kk)